Yeni yılda yeni ev hayali kurduk

Yazdır

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet.com, yılbaşı tatili verilerini analiz etti. Buna göre yeni yılda emlak hareketliliği yaşandı. 30-31 Aralık ve 1 Ocak tatilini kapsayan dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik artış görülürken, yüzde 18,1’lik artışla en çok kiralık ev arandı.

Gayrimenkule ulaşmanın en hızlı, kolay ve keyifli yolu olan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, bir yeni yıl değerlendirmesi hazırladı. Emlakjet’in analizine göre 30-31 Aralık ve 1 Ocak tatilini kapsayan üç günlük tatil, emlak arayışı açısından hareketli bir dönem oldu. Yeni yılda yeni ev hayali kuranlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik bir artış görüldü. Bu dönemde yüzde 18,1’lik artış oranıyla en çok kiralık ev arandı. Yeni yıla hayalindeki evi bularak girmeyi isteyenler Emlakjet tarafından emlak ofislerine özel tahsis edilen Jethat’tı arayıp bilgi almayı tercih etti.

Yeni yılla birlikte 2017 yılını da değerlendiren Emlakjet, bir yıl boyunca ne tarz evlerin, kimler tarafından arandığına da araştırmasında yer verdi. 2017 yılında 20 milyon kişi kiralık ya da satılık olmak üzere emlak arayışına girdi. Bu kitlenin yüzde 51’ini erkekler yüzde 49’unu ise kadınlar oluşturuyor. Satılık dairelerde yüzde 40 oranla en çok 3+1 evler arandı. Ev arayanların yüzde 39’u ise 2+1 dairelere baktılar. 2017 yılında kiralık daire arayanların yüzde 39’u 2+1, yüzde 32’si 3+1 ve yüzde 16’sı 1+1 aradı.

Kadınlar daha çok kiralık ev bakıyor

Analizde ortaya çıkan bir sonuç da kadınların daha çok kiralık ev, erkeklerinse satılık ev aradığı oldu. Kadınlar kiralık evlere daha çok bakıyorlar. Kadınlar tüm kiralık aramalarının yüzde 21’inde 2+1, yüzde 19’unda ise 3+1 aradılar. Erkekler ise tüm satılık aramalarının yüzde 22'sinde 3+1, yüzde 22'sinde 2+1 ev aradılar.

Emlakjet verilerine göre Türkiye’nin yılbaşı tatilinde bile ev aramayı bırakmadığı görülüyor. 30-31 Aralık ve resmi tatilin olduğu 1 Ocak tarihleri ile birlikte kullanıcıların kiralık gayrimenkul bakma oranlarında hareketliliğin başlamasını Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter şöyle değerlendiriyor: “Türkiye emlak piyasasına hızlı, kolay ve keyifli bir emlak bulma sitesi olarak sunduğumuz Emlakjet’in üstün teknolojisi sayesinde ayrıntılı veri analizleri yapabiliyoruz. Yeni yıl için yaptığımız araştırmamızda gördük ki Türkiye olarak yeni yılda yeni ev hayali kurmuşuz ve 30-31 Aralık ve 1 Ocak’ı kapsayan tatil dönemimizi ev aramaya da ayırmışız. Bu dönemde kiralık emlak arayışındaki artış bize, özellikle yeni yılla birlikte gelirlerinde değişiklik bekleyen kesimin ev değişikliği için sömestr dönemini değerlendirdiğini gösteriyor. Böylece emlak sektörünün 2018’e hareketli bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz.”

Emlakjet Hakkında

2006 yılında bağımsız girişimciler tarafından kurulan Emlakjet.com, Mayıs 2014’te risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding tarafından satın alındı. “Sen o evi hayal et, gerisi Emlakjet!” sloganı ile satılık veya kiralık dairelere en pratik şekilde ulaşma imkanı sunan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, İlab Holding çatısı altına girdiği günden bu yana marka yatırımları vek ciddi bir ürün geliştirme süreci içine girdi. İster satılık ya da kiralık ister yatırımlık olsun aranılan evi en hızlı, en kolay ve en keyifli şekilde bulma imkanı sunan Emlakjet, ayda 40 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 7,5 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün en büyük üç portalından biri oldu. Emlak ofisleri ve bireyler tarafından oluşturulmuş 500 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanına sahip olan Emlakjet, bu ilanları kullanıcılara internet sitesi ve mobil işletim sistemleri üzerinden ulaştırıyor. Kullanıcılar Emlakjet üzerinden Edirne’den Ardahan’a tüm Türkiye’deki ilanlar arasında karşılaştırma yapabiliyor.