Yeni konut projeleriyle Kartal 5 yılda %100 değerlendi

Yazdır

Amad Gayrimenkul Türkiye Müdürü Oğuzhan Olaş, kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinden bu yana markalı konut projeleriyle hızla gelişen Kartal‘ın son 5 yılda %100‘ü aşkın değer kazandığını ifade etti.

Kartal‘a son 4 yılda 20 milyar dolar yatırım yapıldığını kaydeden Olaş, bölgedeki markalı konut projelerinin yaşam kalitesini yükselttiğini, ilçenin değer kazanmaya devam edeceğini vurguladı.    

Amad Gayrimenkul Türkiye Müdürü Oğuzhan Olaş, Kartal‘da sanayi tesislerinin yerini modern konut projelerine bıraktığını, bölgede yaşanan kentsel dönüşümün boş araziler üzerine değil, ağırlıklı olarak depreme uygun olmayan konutlar ve eski sanayi tesisleri üzerinde geliştirilerek örnek bir dönüşüm gerçekleştirildiğini kaydederken, Kartal’ın sağlıklı bir kentsel planlama ve yapılaşma ile büyüdüğünü vurguladı. İlçe genelinde üniversite ve üstü eğitime sahip olanların oranının %45‘e dayandığını ifade eden Olaş, bu oranın İstanbul ortalamasının çok üstünde olduğunu belirtti.

4 yılda 20 milyar dolar yatırım

Kartal‘ın son 3 yılda İstanbul‘da en çok değer kazanan ilçeler arasında yer aldığını söyleyen Olaş, şu bilgileri verdi: “İstanbul Anadolu Adalet Sarayı gibi kamu yatırımları, Kartal-Kadıköy metrosu gibi ulaşım projeleri ve kentsel dönüşüm etkisiyle gayrimenkulde son 3 yılda en fazla değer artışı görülen ilçeler arasında Kartal‘ı görüyoruz. Başarılı kentsel dönüşüm planlaması ve markalı konut projeleriyle Kartal, son yıllarda konut sahibi olmak isteyenlerin ve yatırımcının gözdesi konumunda. Markalı konut projelerini baz alarak değerlendirdiğimizde, Kartal 2013 yılında %20, 2014‘te %13, 2015‘te %14, 2016‘da %22 değer kazandı. Bu değer artışında bölgeye yapılan ulaşım ve kamu yatırımları önemli bir rol oynadı. Son dört yılda bölgeye yapılan yatırım 20 milyar dolara ulaştı. İlçe önümüzdeki dönemde de değerlenmeye ve cazibe merkezi olmaya devam edecek.“   

200 milyon TL yatırım

Yabancı sermayeli bir yatırımcı olarak Kartal‘ı bu nedenlerden dolayı tercih ettiklerini kaydeden Olaş, inşaat sektörünün deneyimli fiması Umran Yapı ortaklığıyla bölgede gayrimenkul çıtasını yükseltecek Kartal Wings projesini geliştirdiklerini söyledi. Kartal Wings‘in sadece Kartal‘ın değil, İstanbul‘un özel projeleri arasında yer aldığını söyleyen Olaş, “Projemizin yatırım değeri 200 milyon TL. Özgün mimari tasarımı, konforlu daireleri, kapanmaz Adalar ve Marmara Denizi manzarası, sosyal donatıları ve dev peyzaj alanı ile fark yaratan Kartal Wings, merkezi konumu ve ulaşım ağlarına yakınlığıyla Kartal bölgesinin en iddialı projeleri arasında yer alıyor“ dedi.

Amad Gayrimenkul – Amad Gayrimenkul Geliştirme Ltd., Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta Suudi Arabistanlı yatırımcılar Al Duhaim ailesi tarafından kurulan bir firmadır. Dubai, Arabistan, Ürdün gibi Körfez ülkelerinde onlarca projeye imza atan firma, aynı zamanda bünyesinde döner restoranları ve et ürünleri üretim tesislerinin yer aldığı gıda firmaları ile gıda sektöründe de söz sahibidir.

Suudi Arabistan, Dubai ve Ürdün’de emlak projeleri geliştiren Amad Gayrimenkul, resmi olarak kurulduğu 2010 yılından bu yana Arabistan’da 200 bin metrekare, Dubai’de 170 bin metrekare dolayında konut üretim projeleri gerçekleştirmiş; Dubai’de 550 villalık Dubai Legends’ın (Dubai Efsanesi) satışını üstlenerek kısa sürede tamamlamıştır. Ürdün’de arazi geliştirme işi yapan firma, Dubai Burj Khalifa’nın yakınlarında da 38 katlı ikiz kule inşaatı gerçekleştirmiştir.

Maddi varlığı 250 milyon TL’nin üstünde olan Amad Gayrimenkul, ticari bir yatırıma karar verdiğinde firmanın sahip olduğu yatırımcı desteği ile bu rakamı 5-6 katına kadar çıkarak 1 milyar TL’yi aşan büyüklükte yatırımlara girebilecek finansal güce sahip bulunmaktadır. Türkiye’de ilk olarak 2013 yılında faaliyetlerine başlamış olan Amad Gayrimenkul, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapmış olduğu gayrimenkul yatırımlarının yanı sıra, ellinin üzerinde villadan oluşan sayfiyelik villa siteleri projeleri gerçekleştirmiştir. Grup, Türkiye’de ayrıca gıda sektörüne de yatırım yapmaktadır.

Amad Gayrimenkul, halen dört mevsim kullanılmaya elverişli otel ve pansiyon projeleri uygulamaktadır. Firma, 2012 yılında yirmi kişilik uzman kadrosu ile Avrupa genelinde yaptığı yatırım fizibilitelerinde, yatırım yapılabilir 12 ülke arasında Türkiye’nin ilk sırada yer alması nedeniyle, Türkiye’de gayrimenkul geliştirme sektörüne girmeye karar vermiştir.

Kartal Wings projesi, Amad Gayrimenkul Geliştirme Ltd. ve Umran Yapı firmalarının kurduğu ortaklığa ait bir projedir. Amad Gayrimenkul, Kartal Wings projesinden sonra yine orta ölçekli ve üst düzey projeler yapmayı planlamaktadır.

Umran Yapı - Umran Yapı, İstanbul Maltepe merkezli bir taahhüt firması olup, medikal, ahşap sanayii ve mimarlık gibi değişik alanlarda faaliyet gösteren firmaları da bünyesinde barındıran grup firması niteliğindedir.

Mimari özellikleri ile göz alıcı projelere imza atan Umran Yapı, yüzlerce insanı sadece ev sahibi yapmakla kalmamış, aynı zamanda çarpık yapılaşmanın egemen olduğu Metropol şehir İstanbul’da, tarihi dokuya saygılı, özlenen aile yaşantısına uygun, günümüz teknolojilerini en ileri düzeyde kullanan özel projeler gerçekleştirmiştir. Umran Yapı, 2015 yılı itibariyle Suudi Arabistan kökenli Amad Gayrimenkul firması ile tanışarak Kartal Wings adlı projeyi birlikte yapmaya karar vermişlerdir.

Umran Yapı'nın geçmişi, İstanbul'un her köşesinde gayrimenkul endüstrisine değer katan başarılı projelerden oluşmaktadır. Bu başarıların en büyüğü, Umran Yapı'nın sektörü oluşturan tüm dinamiklere, bir başka deyişle gayrimenkul sektörünün her alanına aşıladığı güven duygusudur. Yıllar boyu üstlendiği tüm projeleri müşteri memnuniyetini ön planda tutarak tam zamanında ve eksiksiz olarak tamamlayan Umran Yapı, yönetim vizyonu, proje yönetimi felsefesi ve kalitesiyle, geleceğe hedeflerini büyüterek bakmaktadır. Bugün Türkiye'nin en seçkin gayrimenkul proje geliştiricilerinden biri olan Umran Yapı, İstanbul'un kentsel dönüşümünde önemli bir rol almaya hazırlanmaktadır. Umran Yapı’nın ortaklığı ve yönetim yapısını Genel Müdür Vedat Aktan,  Müdür Mustafa Koçal ve Mimar Ali Özkan Toptaş oluşturmaktadır.

Umran Yapı; Adakule Residence, Maltepe Begonya, Kıvanç Sitesi, Zümrütevler Konutları, Ethem Efendi Konutları, Suadiye Konutları, Maltepe Residence, Okaliptus Konutları, Acıbadem’de 8 adet Konut ve Ticaret Projesi ve Gülsuyu İş Merkezi projelerini tamamlayıp hizmete sunmuştur.