Yabancıya Konut Satışında Artış Devam Ediyor

Yazdır

2017’de yabancıya konut satış verileri oluşturuldu. Inter Press’in toplamış olduğu veriler doğrultusunda 22 bin 234 konut satışı gerçekleşmiş. Bu sayı geçen sene baz alındığında yüzde 22,2 bir artış olduğunu göstermekte. Satışlarda İstanbul 8 bin 182 konut ile  üstünlüğü sağlarken ondan sonra Antalya, Bursa ve Yalova aldı.

Bu veriler doğrultusunda Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz açıklamalarda bulundu. Boz, “Şirket olarak bünyemizde barındırdığımız PropertyTR markası ile yabancı müşterilere de gayrimenkul pazarlıyoruz. Şirket olarakta bir değerlendirme yaptığımız da İstanbul talep ve satışlarında büyük bir artış yaşandığını gördük. 2018’de bu artışın daha fazlasını bekliyoruz” dedi.

2017 senesinde yabancılara satış artarken, hangi ülke vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği de verilerle saptanmış oldu. Buna göre Irak birinci sırayı alırken, ardından Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Afganistan’ın geldiğini görüyoruz. Bu konu hakkında Boz, “Özellikle İstanbul, Trabzon gibi yeşil, mavi, boğaz, cami gibi etkileyici özelliklere sahip şehirlere Suudi Arabistanlı vatandaşlar çok ilgi gösterdi. Yapılan araştırmada ilk 5 ülke içerisinde tek Avrupa ülkesi olan Rusya’yı görüyoruz. Eskiden beri bilinen şu ki Rus halkının Akdeniz hayranlığı. Bizimde Antalya’da bulunan ofisimizdeki satışlarımıza baktığımız da yerli müşteriden çok Rus vatandaşların konut satın aldıklarını gördük”  Son zamanlarda markalı projelerin Antalya’da inşası ile değerine değer kattığını belirten Boz, gelecek dönemlerde daha popüler ve ilgi çekici bir şehir olacağını vurguladı.

2017’de genel satışlarda ise yine bir artış olduğu açıklandı. Geçen yıla göre yüzde 5,1 artış göstererek 1 milyon 409 bin 314 oldu. Konut satışlarında en fazla satış 238 bin 383 ile İstanbul olurken, en az satış 124 konut ile Hakkari’de gerçekleşti.