Vatandaşlık bekleyen yabancı yatırımcı için harekete geçme zamanı geldi

Yazdır

Türkiye’den konut alan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınmasının önünü açan yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanması, sektör uzmanlarını umutlandırdı.

Yeni yönetmeliğin emlak sektörüne büyük bir ivme kazandıracağını belirten ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, “Bu yönetmeliği bekleyen yabancı yatırımcılar var, şimdi onlar harekete geçecek. Yeni yönetmelik emlak sektörü için büyük avantaj sağlayacak ve sektöre canlılık getirecek” dedi.

Türkiye’den 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satmamak kaydıyla alan yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesinin önünü açan yönetmeliğin yürürlüğe girmesi, sektör uzmanlarını umutlandırdı.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satmama kaydıyla satın alan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Döviz getiren yabancılara vatandaşlık hakkı veren yeni yönetmeliğin emlak sektörüne ciddi avantaj sağlayacağını belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, belli bir miktarın üzerinde konut alımı yapan yabancılara vatandaşlık hakkı konusunun uzun zamandır sektör temsilcileri tarafından talep edildiğini hatırlattı.

Baygan “Bu kararı bekleyen yabancı yatırımcıların olduğunu biliyoruz. 1 milyon dolar yatırımla konut alan yabancılar emlak sektörüne direkt olarak katkı sağlayacak. 2 milyon dolar sermaye ile Türkiye’de yatırım yapan ve 3 milyon dolar tutarında mevduatı 3 yıl süre ile tutacak olan yabancılar ise her halükarda Türkiye’de ya konut satın alacak ya da kiralayacak. Yeni yönetmelik emlak sektörü için büyük avantaj sağlayacak ve sektöre ciddi canlılık getirecek. Yurtdışıdan Türkiye’ye yatırım kararını durduran ister fon, ister bireysel yatırımcı olsun tüm yatırımcıların Türkiye’yi tekrar uygun bir liman olarak görmesini sağlayacaktır. ERA Gayrimenkul olarak güçlü olduğumuz ERA Europe, Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan bu tür sinyalleri almaya başlamıştık. ERA ülkelerinden, Türkiye’ye yatırım yapacak yatırımcılar için son 2 haftadır bazı talepler vardı. Yeni uygulama ile bu taleplerin işleme döneceğinden eminiz” diye konuştu.

Bütün bu teşviklerin hızlıca olmasının sektöre büyük ivme kazandıracağını belirten Baygan, konut satın almanın vatandaşlık getirmesi sonucu yüzde 2 -3 civarında olan yabancı konut satın alma oranının önümüzdeki günlerde artacağını söyledi.

 ERA Gayrimenkul hakkında:

1971 yılında ABD’de Jim Jackson tarafından 'Electronic Reality Associates Inc' adıyla hayata geçirilen ERA Real Estate’in kuruluş amacı son teknolojiyi emlak piyasasına taşımaktır. Yüksek standartlardaki gayrimenkul hizmetinin verimli bir şekilde sonuçlandırılması için sistemini; teknoloji ve pazarlamanın en üst düzey seviyede kullanılmasıyla güçlendiren ERA Gayrimenkul, bugün dünyada 2.300’ı aşkın ofisi, 33.000’den fazla ofis sahibi ve danışmanıyla 37 ülkede hizmet veren global bir gayrimenkul markasıdır. 14 Avrupa ülkesinde 6.000’in üzerinde broker/gayrimenkul danışmanı ve 1.108’den fazla ofisiyle en hızlı büyüyen gayrimenkul ağlarından biri olan ERA Avrupa; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Romanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de hizmet vermektedir. ERA Gayrimenkul Türkiye ise; Haziran 2012’de gayrimenkul konusunda deneyimli iş adamı Can Ekşioğlu’nun girişimi ile operasyonlarına başlamıştır. Girne dahil 13 şehirde 45 ofis ile hizmet veren ERA Türkiye’nin hedefi; gayrimenkul sektöründeki hizmet kalitesini, sektördeki eğitimli profesyonellerin sayısını ve sektörün itibarını yükseltmek, markanın dünyadaki başarısını Türkiye’ye taşımaktır.