Türkiye'ye ve gelişen ekonomiye güvenen Avrupalı yatırıma geliyor

Yazdır

ERA Gayrimenkul Türkiye, bu kez de ünlü gayrimenkul marka gelişimcisi ve eğitmeni Kostas Bakas'ı Yunanistan'dan Türkiye'ye getirdi.

Eğitim ve seminerlerine aralıksız devam eden ERA Gayrimenkul, ünlü gayrimenkul eğitmeni Kostas Bakas'ı ağırladı. Sektörde bir ilk olan IntERActive Başarı Programı'nda değerlendirmelerde bulunan Bakas "Gayrimenkul sektörünün yeni projelerle geliştiğini görüyorum. Türkiye’de hem konutta hem de ticari mülklerde hareketlenme var. Bu nedenle Avrupalı, Türkiye'ye ve ekonomiye güvenerek yatırıma geliyor" dedi.

ABD merkezli uluslararası gayrimenkul danışmanlık markası ERA, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün daha güvenilir ve nitelikli olması için çalışmalarına devam ediyor. Gayrimenkul danışmanlığı sektöründe eğitime verdiği destekle bilinen ERA Gayrimenkul Türkiye, bu kez de ünlü gayrimenkul marka gelişimcisi ve eğitmeni Kostas Bakas'ı Yunanistan'dan Türkiye'ye getirdi.

13 şehir 45 ofisten 55 broker’ın katılımı ile gerçekleşen IntERActive Eğitim Programı'nda bir broker’ın verimli çalışabilmesi için izlenmesi gereken yollar, bütçeleme, karlılık konularına ve bir franchise ofisinin işletme yapısı yönetimi ve gelişimi büyüme süreçlerine değinen Bakas, yabancı uzman gözüyle gayrimenkul ve danışmanlık sektörünü de değerlendirdi.

Türkiye’nin dışarıdan bakıldığından gelişmiş, batılı ve modern bir ülke olarak algılandığını belirten Kostas Bakas “Özellikle inşaat ve gayrimenkul sektörünün yeni projelerle geliştiğini görüyorum. Türkiye’de konut ihtiyacı dışında ayrıca ticari mülklerde de hareketlenme görüyorum. Bu kapsamda Avrupa’daki pek çok ülke Türk hükümetine de güvenerek buraya gelip yatırım yapıyor.

"Yabancı yatırımcıyı davet ediyorum"

Türkiye’nin dışında dünyada tanınmış bir sistem olan ERA’nın bu noktada çok stratejik bir rolü var. Tahminlerime göre ERA, önümüzdeki yıllarda bu alandaki en iyi hatta tek oyuncu olacak. ERA, müşterilerine hem alım hem de satım açısından yardımcı olabilecek her türlü teknoloji, yöntem ve ekibi sunuyor. Türkiye’deki ERA danışmanları almış oldukları profesyonel eğitimler ile yüksek kalitede hizmet sunan kişiler olarak sektörde farkını ortaya koyuyor.

Türkiye’ye geldiğimde karşımda modernleşme sürecini tamamlamış medeni bir ülke gördüm. Bu kapsamda yabancı yatırımcıları Türkiye’de yatırım yapmaya davet etmek istiyorum.

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye yatırım için daha iyi bir duruma gelecek. Gördüğüm kadarıyla Türkiye ekonomi ve ulus olarak çok olumlu yönde adımlar atıyor” diye konuştu.

Eğitim, teknoloji ve network desteği

ERA Gayrimenkul Türkiye'nin eğitime verdiği önemi vurgulayan ERA Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu ise eğitim programında 5 gün boyunca interaktif ve paylaşımlı bir yöntem kullandıklarını hatırlattı. Ekşioğlu “Bugün brokerlarımız için hem Türkiye’yi hem de Türkiye’deki piyasayı çok yakından tanıyan yurtdışından bir eğitmen geldi. Brokerlarımız için özel gerçekleştirdiğimiz bu eğitim programında 5 gün boyunca interaktif ve paylaşımlı bir yöntem kullandık.

Farklı şehir ve lokasyonlardan gelen brokerlar’ın network yapma fırsatı bulduğu IntERActive Eğitim Programı’nda ofis sahiplerini başarıya götüren etkili satış teknikleri, liderlik, ekip kurmak, gayrimenkul danışmanı adaylarının değerlendirilmesi, karlılık, ofis dizaynı konularına ağırlık vererek ofislerin üretkenliklerini artırmak üzere aktif bir eğitim gerçekleştirdik. Türkiye’nin ilk gayrimenkul akademisini Bağdat Caddesi’nde 400 m2'de kurarak birçok alanda eğitim verdik.

Gayrimenkul danışmanlığı konusunda MEB sertifikası veren Türkiye’deki ilk ve tek kurum olarak ERA Akademi’de, yine sektörde bir ilk olan ‘ERA Clinic’ ve ‘ERA Coaching’ hizmetlerinin de dahil olduğu güçlü eğitim modeli geliştirdik. Yatırımcılarımızın her zaman yanındayız. Yatırımcılarımıza eğitim, teknoloji, portföy ve network desteği sağlıyoruz. Birçok projenin pazarlanmasında pay alıyoruz ve bunları ofislerimize dağıtıyoruz. Microsoft işbirliğiyle danışmanlarımıza mobil çalışma imkanı sağlıyoruz. Tüm emlak ilan siteleriyle entegre hale getirilen 'www.eraturkiye.com.tr'de danışmanlarımızın portföyleri tek tıkla tüm mecralarda yayınlanıyor” diye konuştu.

"Piyasa düşüşteyken yatırım yapın"

Siyasi ve ekonomik moralsizliklerin yaşandığı bir dönemde durmadıklarını ve yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Ekşioğlu “Aslında 15 Temmuz süreci sonrasında herkes bir umutsuzluğa kapıldı. Ama biz son iki ayda 12 yeni ofis açtık. Birçok yatırımcı bu süreçte yatırımlarını beklemeye aldı. Ancak piyasa düşüşteyken yatırım yapılmalı ki; piyasa yükselmeye başladığı zaman kar sağlanabilsin.  Ekonomik konjonktüre bakacak olursak ERA ailesine dahil olmak için çok iyi bir zamandayız çünkü hem ofis kiralarının hem de işletme maliyetinin düşük olduğu bir dönemdeyiz. Gayrimenkul sektöründe sürekli bir hareket var, satışlar artıyor. Sektör yine altın çağını yaşayacak, özellikle ikinci el konu konut satışlarının artacağını tahmin ediyoruz" dedi.

ERA Gayrimenkul hakkında:

1971 yılında ABD’de Jim Jackson tarafından 'Electronic Reality Associates Inc' adıyla hayata geçirilen ERA Real Estate’in kuruluş amacı son teknolojiyi emlak piyasasına taşımaktır. Yüksek standartlardaki gayrimenkul hizmetinin verimli bir şekilde sonuçlandırılması için sistemini teknoloji kullanımı ve pazarlamanın en üst düzey seviyede kullanılmasıyla güçlendiren ERA Gayrimenkul, bugün dünyada 2.300’ı aşkın ofisi, 33.000’den fazla ofis sahibi ve gayrimenkul danışmanı ile 37 ülkede hizmet veren global bir gayrimenkul markasıdır. 14 Avrupa ülkesinde 6.000’in üzerinde broker/ gayrimenkul danışmanı ve 1.108’den fazla ofisi ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen gayrimenkul ağlarından biridir. ERA Gayrimenkul dünya çapında yatırımcıların kazancını arttırmış, gayrimenkul ürünlerinin ve hizmetlerinin gelişmesine öncülük etmiş, pazarın kurallarını koymuştur. ERA Avrupa; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Romanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de hizmet vermektedir. ERA Gayrimenkul Türkiye ise; Haziran 2012’de gayrimenkul konusunda deneyimli iş adamı Can Ekşioğlu’nun girişimi ile operasyonlarına başlamıştır. ERA Gayrimenkul Türkiye, Girne dahil 13 şehirde 45 ofis ile hizmet vermektedir. ERA Türkiye’nin hedefi, gayrimenkul sektöründeki hizmet kalitesini, sektördeki eğitimli profesyonellerin sayısını ve sektörün itibarını yükseltmek, markanın dünyadaki ve Avrupa’daki başarısını global bir marka olarak Türkiye’ye taşımaktır.