Türkiye’de Oteller Değerleniyor

Yazdır

2018 yılının ise Türkiye’nin turizminde eski günlerine dönüş yılı olduğunu kaydeden Onur Çelik, “2017 yılında Türkiye 2014 rakamlarına ulaşarak dünya sıralamasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Türkiye’nin turizm sektöründe geldiği son aşamaya değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Onur Çelik, ülkeye gelen ziyaretçi sayısının 2014 yılında 41.627.246 ziyaretçi ile maksimum seviyeye ulaştığını, yaşanan çeşitli olumsuz etkenler nedeniyle birkaç yıl geriye doğru bir gidiş olmasının ardından 2017 yılında turizmin yeniden yükselişe geçtiğini belirtti. 

2018 yılının ise Türkiye’nin turizminde eski günlerine dönüş yılı olduğunu kaydeden Onur Çelik, “2017 yılında Türkiye 2014 rakamlarına ulaşarak dünya sıralamasındaki yerini sağlamlaştırdı. 2018 yılında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı %21,84 artarak 39.488.401 oldu. Toplam ziyaretçi sayısında ise %21,45 oranında artış meydana geldi ve 46.112.592 olarak gerçekleşti. Türkiye, 2018 için beklenen 36 milyon turist sayısının da üzerine çıktı ve yılı yaklaşık 39,5 milyon ziyaretçi ile tamamladı. Turizm geliri ise ilk 9 aylık dönemde geçen yıla göre %13,9 artarak yaklaşık 23 milyar dolara ulaştı. Yapılan araştırmalara göre yabancıların en çok geceleme yaptığı iller sırasıyla 70,2 milyon ile Antalya, 20,1 milyon ile İstanbul, 8,1 milyon ile Muğla, 3,2 milyon ile Aydın, 2,3 milyon ile İzmir olarak kayıt altına alındı” dedi.  

Turizmde yatırımlar çeşitlenmeli

Mevcut turizm yatırımlarının çeşitlenmesi gerektiğini belirten Çelik, “Türkiye turizm sektöründe özellikle kıyı turizmiyle ön plana çıkmış bir ülke. Bir dönem Ege ve Akdeniz sahil şeridine yapılan otel yatırımlarıyla ülkemizdeki konsept kıyı otelciliği olarak ilerledi ve kent otelciliği ikinci olanda tutuldu. Günümüzde ekonomik istikrar ve paralelinde artan iş hacmi sebebiyle kent otellerine yönelim görülüyor. Ülkemizde artan rekabet sebebiyle yatırımların birçoğu mevcut otellerin renovasyonu ve genişletilmesi şeklinde. Dünyadaki turizm trendlerine, Türkiye’deki turizm kapasitesi ve altyapısına bakıldığında sürdürülebilir turizm için marina, kongre, sağlık, spor, golf ve kruvaziyer limanlarda eksiklikler var. Bu alanlar yatırım için öncelik verilebilecek alanlar olarak öne çıkıyor. Mevcut turizm sektörünün iyimser bir hava yakalaması ve devletin turizm alanında yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcılara sağladığı teşvikler ise sektörü cazip kılıyor. Arazi tahsisi, vergi indirimleri, elektrik-su gibi giderlerde sağlanan indirimler olumlu katkı sağlıyor” görüşünü paylaştı.

Otellerin doluluk oranları yükselişte

2018 itibariyle turizm sektöründe görülen canlanma ile otel doluluk oranlarının artışa geçtiğini söyleyen Çelik, “İstanbul’da geçmiş dönemde azalan Avrupalı ve Uzakdoğulu turistin yerini 2018 yılı itibariyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden gelen Arap turistler aldı. Mevcut otellerde doluluk oranları ve fiyatlar 2018 ile 2019 yılına gelindiğinde gözle görülür şekilde arttı. Bu artıştan en büyük payı İstanbul‘da Tarihi Yarımada’da bulunan oteller ile Beyoğlu ve Beşiktaş’ta yer alan lüks oteller aldı. 2016 yılında %45-%50 seviyelerinde olan doluluk oranları takip eden yıllarda artarak günümüzde %70-%80 seviyelerine ulaştı. 2019 yılı ortalarında 4 yıldızlı otellerin ortalama fiyatları konum, oda tipleri ve sunduğu hizmete göre 50-100 euro arasında değişirken, 5 yıldızlı otellerin ortalama fiyatları ise 100-250 euro arasında yer aldı. Antalya’da 2016 yılında %45-%50 seviyelerinde olan doluluk oranları ise günümüzde %65 ile %70 seviyeleri ulaştı. Ortalama oda fiyatları günümüzde ortalama 50-55 euro bandında değişiyor” bilgisini verdi.

Dolulukların artması ve oda fiyatlarındaki artış otellerin değerini yükseltti

Siyasi belirsizlik, terör olayları, doğal felaketler, turizm sektörünü direkt etkiliyor. 2016 yılında düşüşe geçen turizm sektörü artık yükselişe geçti.  Turizmdeki toparlanma otellerin piyasa değerlerine de yansıdı. Otel yapıları ile ilgili hazırlanan değerleme raporlarında geçtiğimiz yıla göre yüksek artışlar göze çarpıyor. 

2019 turizmde rekor yılı olacak

Bu veriler ışığında 2019 yılı için de beklentilerin arttığını söyleyenÇelik, “Özellikle 2019 yılının Türk-Rus yılı ilan edilmesi sonucunda ülkemize en çok turist gelen ülkelerin başına gelen Rusya Federasyonu’ndan gelecek turist sayısının daha artması bekleniyor. Turizme yapılan yatırım-destek paketleri, Yeni Havalimanının açılması, kur artışı sebebiyle turizm maliyetinin ülkemizde düşük olması, Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 kapsamında bu yıl Turizm Master Planı hazırlanması ve Turizm Geliştirme Fonu oluşturulması beklentileri artırıyor. Böylelikle hem ülke ve destinasyon çeşitliliğinin, hem turist sayısının, hem de turist başına düşen gelirin artırılması planlanıyor. Atılacak adımlarla turist sayısının bu yıl 50 milyona, gelirinin de 35 milyar dolara çıkması beklenirken, gelecek 4 yıl içinde ise 70 milyon turist ve 70 milyar dolar turizm geliri hedefleniyor” dedi. 

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında:

 EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur. 

EVA Değerleme’nin kendi alanında 18 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır; Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir. EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016 ve 2017 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması";  2014-2015, 2015-2016, 2016-2017 ve 2017-2018 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017” seçilmiştir.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

Daha Fazla Bilgi İçin:www.evagyd.com