Torium Türkiye’nin Leed Sertifikalı İlk Alışveriş Merkezi Oldu

Yazdır

Torium, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik ”LEED” sertifikasını Türkiye’de almaya hak kazanan ilk alışveriş merkezi oldu.

 

Çevreye duyarlı uygulamalarıyla Torium, Avrupa’da da LEED Altın sahibi en büyük binalarından biri oldu. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Torium LEED Sertifika töreninde yaptığı konuşmada, 9 ay önce açılan yeni nesil alışveriş merkezi Torium’un çevreye duyarlılık anlamında da öne çıktığını belirterek, “6 farklı konu başlığında 40-50 kriteri önemli ölçüde uygulayarak LEED Altın Sertifikayı kazanmış olduk” dedi.

 

 

Bisikletle gel, duş al!

Torium  AVM Genel Koordinatörü İlham İnan Dündar da Torium’da su verimliliği gözetilerek kullanılan malzemeler ve su geri dönüşüm üniteleri ile şebeke suyu kullanımında yüzde 45, enerji verimliliği ile de enerjide yüzde 33 tasarruf sağladıklarını söyledi.

 

 

Yakın çevrede oturan ziyaretçilerin kendi araçları ile gelmeleri yerine bisikletle gelmelerini teşvik etmek için özel bisiklet park alanları düzenlendiğini ifade eden Dündar, “Bisiklet kullanım kültürü olarak da park alanlarına yakın duşlar oluşturuldu. Bisikletle gelenler burada duş alabiliyorlar” diye konuştu.