Topbaş'tan iki mesire alanına otel vizesi!

Yazdır

109 bin 654 m ’lik yeşil alan, inşaat şantiyesine dönecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde cuma günü yapılan plan değişikliği ile Beykoz’daki Çubuklu ve Burunbahçe mesire alanları turistik tesis yapılmak üzere imara açıldı.

 

Karar onaylanmak için Boğaziçi İmar Yüksek Kurulu’na gidecek. Plan değişikliğine ret oyu veren CHP İBB Meclis Grubu önümüzdeki günlerde kararı yargıya taşıyacak.

 

Sert tartışmaların yaşandığı meclis toplantısında 82 bin 715 metrekarelik Burunbahçe mesire alanı ile 26 bin 939 metrekarelik Çubuklu mesire alanı “turizm-konaklama alanı” ilan edildi. İBB’ye ait koru, çayır, bostan olarak hizmet veren toplam 109 bin 654 metrekarelik yeşil alan, AKP’li meclis üyelerinin oyları ile inşaat şantiyesine dönecek.

 

CHP Grup Başkanı Fahrettin Kayhan da “Bu teklife oy verirseniz, ileride çocuklarınızın, torunlarınızın yüzüne bakamayacaksınız” dedi. Düzenleme ile mesire alanına 11 metre yüksekliğinde 3 katlı otel yapılabilecek.

 

İBB’nin Eski Planlama Daire Başkanı ve halen Belediye Meclis Üyesi olan Mehmet Yıldız plan değişikliğini “Bu alanları birilerine aktarmak için, yukarılarda planlanmış, adrese teslim bir imar operasyonu” olarak değerlendirdi.

 

 

Özlem Güvemli - Cumhuriyet