TOKİ konut üretiminde 50 bin konutu aşacak.

Yazdır

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Yıl içerisinde 38 bin 855 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile 50 bin konutu aştıklarını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, konut ve inşaat sektörünün öncü kuruluşu olan idarenin, 81 ilde 600'ü aşkın şantiyede sosyal yaşam projeleriyle dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya devam ettiğini söyledi.

200 BİN VATANDAŞ OTURACAK

Dar gelirli vatandaşlar için "dost eli" bir kuruluş olduklarını belirten Ergün Turan, Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Yıl içerisinde 38 bin 855 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile 50 bin konutu aştık. Böylelikle idare olarak tarihi bir rekora imza attık."ifadesini kullandı. Yeni yerleşimler, yeni şehirler inşa ettiklerini belirtenErgün Turan, şöyle konuştu: "2016 yılı içerisinde 104 ihalede 38 bin 855 konutun ihalesini gerçekleştirdik. 13 bin 162 konutun ihale tarihlerini belirledik. Böylelikle 52 bin 17 konutun ihalesini yapmış olacağız. Bu konutlarımızı tamamladığımızda yaklaşık 200 bin vatandaşımız TOKİ konutlarında oturacak. Bu sayı yeni bir şehir demektir. İdare olarak ülkemizde bazı şehirlerimizde büyük yaşam alanları inşa ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.

BİRBİRİNDEN ÇOK FARKLI KONUTLAR ÜRETİYORUZ

Geçmişte acil barınma ihtiyacına göre tek tip konut ürettiklerini söyleyen Ergün Turan, bugün ise birbirinden farklı, yatay mimari ile konut ürettiklerini vurguladı. Konut üretim sürecinde nicelik kadar nitelik de önemlidir diyen Ergün Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü: Artık birbirinden çok farklı tiplerde konut üretiyoruz. Ulusal mimari yarışmalarının projelerini de inşa ediyoruz. Anadolu'nun birçok yerinde konutlarımızın yapımına devam ediyoruz. Bu konutlarımızın örnekleri olan Nevşehir-Ürgüp konutlarımızı tamamlayıp teslim ettik. İzmir-Çeşme konutlarımız bitme aşamasına geldi. Devam eden projelerimizin tamamlanması ile birbirinden çok farklı, görselliği, kalitesi ile ön plana çıkan TOKİ konutları göreceksiniz.