Sancaktepe - Çekmeköy - Ümraniye Üsküdar Metro Hattı’nda İlk Ray Kaynağı Yapıldı

Yazdır

Bir yıl sonra hizmete alınacak olan ve kaba inşaatı biten Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nda ilk ray kaynağını Başkan Kadir Topbaş yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattı’nın Yamanevler İstasyonu’na inerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktaran Başkan Topbaş daha sonra metro hattına inerek raylarda ilk kaynağı yaptı.

Hattın hizmete alındığında günde 700 bin yolcu taşıyacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Metro inşaatları için 2 bin 700 kişinin yer altında çalışıyor. Metroları tamamen Büyükşehir Belediyesi kendi imkanlarıyla yapıyor” diye konuştu.

Belediye kaynaklarının büyük bölümünü ulaşıma ayırmak suretiyle ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ sloganıyla metro çalışmalarını yürüttüklerini kaydeden Başkan Topbaş, "En önemli kent hizmeti bu. Bunun için eksikleri gidermek, sorunları çözmek adına çalışıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler ulaşım ile ilgili networkümüzü belirledik. Hangi ulaşım sistemlerini koyarsak insanımız rahat eder biliyoruz” diye konuştu.

Dünyada en hızlı gelişen sistemin metro hattı olduğunun altını çizen Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: "Bu ileri bir teknoloji. Dünyada sadece birkaç kentte bu yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de İstanbul'dur. Dünyada model alınacak bir sistem olduğunu söylemek isterim. Bu hattı 2019'a kadar Taşdelen'e uzatacağız. Bu hat üzerinden Sultanbeyli ve Sabiha Gökçen'e, Sancaktepe, Yenidoğan'a gidebilme imkanının hepsini düşündük. Bu sistem içerisinde bunlar var. Başbakanımızın da açıkladığı 3 katlı tünelin de çıkışı Ümraniye'de olacak. 12-13 dakika da araçlar buraya gelebilecek."

Başkan Topbaş konuşmasının ardından metro raylarına inerek raylardaki ilk kaynağı yaptı.

2016'da ulaşım süresi 24 dakikaya iniyor

2012'de açılan Kadıköy Kartal metro hattından sonra Anadolu yakasının ikinci metro hattı olacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosu ile Üsküdar-Sancaktepe 24 dakikaya inecek. Hat, 20 kilometre ve 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre bağlantı tünellerinden oluşacak. Hatta 126 vagon hizmet verecek. Depo sahasının inşası da bu iş kapsamında yapılacak. Hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olarak başlayacak ve Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak.

Söz konusu metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alacak. Çekmeköy-Sancaktepe'den yolculuk süreleri, Üsküdar 24, Kartal 59, Yenikapı 36, Taksim 44, Hacıosman 68, havalimanı 68, Olimpiyat Stadı 78 dakika olacak.