Şahinbey Belediyesi’nin dev projesinde 702 konutun temeli atıldı

Yazdır

Şahinbey Belediyesi’nin dev projesinde 702 konutun temeli atıldı. Törende ilk temeli atan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 11 mahalleyi kapsayan projeyi herkese örnek gösterdi.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi tarafından 6.5 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilecek Yeşilvadi Projesi kapsamındaki 702 konutluk dev projenin temelini attı.Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümün, gelişmişliğin göstergesi olduğunu belirterek “Dünyaya baktığımız zaman kendilerini çarpık yapılaşmalardan, kaçak yapılardan, depremsellik özelliğinden kurtaran ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğunu görüyoruz. Hükümetimiz döneminde 9 yılda Türkiye’de 5 milyon yeni konut yapıldı. Bunların 500 bine yakını devlet tarafından, TOKİ tarafından üretildi, 4.5 milyonu da özel sektör tarafından üretildi. Ülkemizdeki 19.5 - 20 milyon konut stokunun dörtte biri yenilendi demektir” diye konuştu. Gaziantep’in Türkiye’nin çok önemli bir şehri olduğuna dikkat çeken Bayraktar “Gaziantep’e bundan sonra da çok daha ciddi bir şekilde bakacağız, Gaziantep için çalışacağız. Makro planlarını yapacağız, çevre düzeni planlarını yapacağız. Yani Gaziantep’e adeta dört elle sarılacağız” dedi. 

 

Kaçak yapı 9 yılda düşüşe geçti

Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de son 9 yılda kaçak ve çarpık yapılaşmanın ciddi anlamda azaldığını belirterek “Son 9 senede Türkiye’de ciddi manada çarpık yapılaşma azaldı, fakat yine de göç devam ediyor. Gaziantep de çok göç alan kentlerimizden. Gaziantep, Mersin, Adana, İstanbul, İzmir göç almaya devam edecek. Türkiye nüfusunun yüzde 76’sı şehirlerde yaşıyor ve bu artacak. Şehirleşme aynı zamanda zenginleşme demektir, hükümetin 9 yıldır yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin dünya ölçeğinde onurlu bir şekilde gelişme ve kalkınma içinde olduğunun göstergesidir” diye konuştu. Gaziantep Valisi Erdal Ata da, tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep’in, bölgenin cazibe merkezi haline döndüğünü belirterek “Gaziantep’te kentleşmeden kaynaklanan sorunlar başlamıştı. Bizim arzumuz belediyelerin başlattığı bu çalışmaların, kayıtsız şartsız tüm kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmesidir” dedi.

 

Türkiye’nin en büyük parkını inşa ediyoruz

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise “Türkiye’nin 69 ilinden büyük ilçeyiz. Yüzde 80 çarpık yapılaşma var. Yazın evde oturamayan halkın çilesi büyük. Eski yapılarımızı bugünün değeri, yarının emaneti gördük, restore ediyoruz” dedi.

 

Yepyeni bir Şahinbey için başlattığımız, kentsel dönüşümle duble yollar, çocuklara oyun alanları, konutlar, sosyal donatılar, yeşil alanlar yapacağız” diyen Başkan Tahmazoğlu, şunları söyledi. “Kentsel dönüşümümüz 3 bölgede ve 19 mahallede devam ediyor. Toplam kamulaştırma maliyeti 370 milyon TL, 2012 yılında kamulaştırma bütçemiz 60 milyon TL. 12 kilometrelik 1 milyon 700 bin metrekare yeşil alana sahip, sosyal merkezler, konutlar, oyun alanları, sosyal komplekslerle dolu bir proje olacak. Bu alanda 27 adet okul alanı belirledik. 702 adetlik toplu konut alanımızda, konutlarımız 6 blok ve 702 daireden oluşacak