Mahalleye Dönüp İstanbul'u Değerlendirecek

Mahalleye Dönüp İstanbul'u Değerlendirecek

Bu yıl Şubat ayında biz yeni bir doğuma imza attık. Grup olarak 50 yıldan fazla süren birlikteliğimizi
güzel bir şekilde noktaladık. Yeni bir şirket kurarak yeni bir güce kavuştuk. Piyasaya ve projelere daha farklı
bakış açıları geliştirdik. Kentsel dönüşümün, tüketici kanununun kendi içinde sunduğu fırsatları değerlendirmeye dönük bir yapı kurguladık.

Babamızın Tecrübelerinden Faydalanıyoruz

“İnşaat, gayrimenkul yatırımı, otomotiv, sigorta, yapı malzemeleri pazarlaması satışı olmak üzere farklı alanlarda iş yapmak üzere, İbrahim Dumankaya Holding çatısı altında birimler oluşturduk. Onursal başkanlığını babamız İbrahim Dumankaya yapıyor. Halen başımızda ve tecrübesiyle bizlere yön veriyor. Daha dinamik, daha kaliteli, daha yenilikçi bir yapı kurduk. Çok büyük bir kadrolaşmadan
ziyade daha aktif ve verimli bir kadrolaşmayı esas aldık."

Ailedeki Görev Dağılımı

“DKY İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını ben yapıyorum. Başkan yardımcımız Ömer Ağabeyim… Kardeşim Savaş Dumankaya ve Orhan Dumankaya yönetim kurulu üyeleri. Orhan Dumankaya otomotiv işimize bakıyor, Savaş Dumankaya da ona destek veriyor. Hyundai ve Peugeot markalarında hizmet veriyoruz.

Uygun İş Ortaklıklarına Açığız

“Gayrimenkulde hali hazırda Metrowin Tower projemizin inşaat ve satışını sürdürüyoruz. Bu projede arsa sahibiyiz. Ofislerin yüzde 70'i satıldı, mağazalar daha yeni satışa çıktı. 90 ofis ve 11 mağazadan oluşuyor.
Metropolist Gayrimenkul şirketi ile iş ortaklığı yapıyoruz. Kendileriyle başka projelerde iş ortaklığı yapacağız. Gerekli gördüğümüz noktalarda uygun iş ortaklıklarına açığız." “Kentsel dönüşümden dolayı şehre, merkeze
dönüş var. Biz odaklandığımız projelerde hep 'Yeniden İstanbul' diyoruz. Şehir içindeki her yer artık çok değerli. İyi bir planlama ve kaliteli inşaatlarla daha da değerli hale gelecek.

Mahalle Kültürü Sektörün İç Hesaplaşması mı ?

“İyi bir soru. Büyük siteler çevreyle ilişkiyi yoğun güvenlik önlemleriyle kesiyorlar, kendi içinde bir yaşam yaratıyorlar. Son 15 yılda depreme karşı güvenli konutlar üretme noktasında sektör şehrin merkezinde dönüşüm yapamayınca çeperlere doğru kaydı. Ancak buralarda güvenliği de sağlamak için site tarzı kapalı mekanlar yapıldı. Kolay değil, insanlar yeni bir kent parçasına gidiyorlar. Ama merkezde dönüşüm başladıkça, yapıldıkça yeniden mahalle kültürünü esas alan yaşam alanları üretmek mümkün olabilecek. Komşularınızla ortak alanlarda karşılaşabileceğiniz, komşuluk ilişkilerinizi geliştirebileceğiniz yapıları ortaya koyabileceksiniz.

Tuzla 'da Büyük Dairelerden Oluşan Bir Proje

“Tuzla'daki arsamızda da proje yapıyoruz. Yenişehir'in planlandığı Aydınlı bölgesinde 550-600 konutluk bir proje olacak. Stüdyo ve 1+1 daireler yer almayacak." “Bir ticari projemiz daha var. Büyük ve farklı bir proje olacak. Yine Göztepe'de İkon projesini önündeki parselde E5 cepheli ofispark projemiz var, mağazalar
ve ticari alanlardan oluşacak. Avrupa yakasını boş bırakmayacağız. Haliç'te, Kağıthane'de çalışmalarımız var. Merkezi yerlerde teklif verdiğimiz birçok yer var. Kartal'da görüşmelerini sürdürdüğümüz kentsel dönüşümde sözleşme aşamasına geldik. Çalışmalarımızın meyvelerini 2014 yılında toplayacağız. İyi bir hazırlık sürecindeyiz. Çalıştığımız mimari grupları da çeşitlendirdik.

80'ler Dizisindeki Mahalle Kültürünü Yaşatacak

“Kentsel dönüşümde en büyük işimiz Yeni Sahra'da. Başlangıçta 90 dönüm bir alanla ilgileniyorduk, 150-200 dönüme çıktı. Burada vatandaşları bilgilendirmek amacıyla kentsel dönüşüm ofisi açtık. Bu ofislerde gelen talepleri dikkate alarak çok özel projeler ortaya çıkaracağız. Öncelikle mahalle dokusunu içinde barındıran projeler yapacağız. Kahveyi modernize edeceğiz, berberi, bakkalı, manavı olacak, tıpkı 80'ler dizisinde olduğu gibi. Yıl bitimine doğru ilk projemizin lansmanını yapacağız. Mahalle temalı projelerimiz, Türk insanına uygun kat planları, yaşamı ve doğayı merkez alan mimari yaklaşım ve sosyal imkanlarla bölgeye değer katmak üzere dönüşüme giriyoruz. Türk insanına uygun kat planı derken, geniş mutfaklı, kilerli, aydınlık ve kullanışlı evleri kastediyoruz, daha projelerde iki bina arasında evde rahatça oturmanızı sağlayacak bir mesafe bırakılması gibi detayları kastediyoruz.

Selma Şenol