Lens İstanbul'un en büyük çıkış noktası lokasyonu…

Lens İstanbul'un en büyük çıkış noktası lokasyonu…

LENS YAPI YÖNETİM KURULU ÜYESİ MERT KUTLU

Öncelikle Lens Yapı'yı bize biraz tanıtabilir misiniz?

Lens Yapı, 2015 yılında Aydınoğlu Grup, Mah İnşaat, Egal İnşaat ve Renium Yapı ortaklığında kurulan sermayesi güçlü bir şirkettir. “Güçlü bir şirketiz" diyorum çünkü; Lens Yapı'yı oluşturan kurucu şirketlerin her birinin yaklaşık 5 bin konutluk referansları bulunmaktadır. Ayrıca konut dışında geliştirdikleri alt yapı ve fabrika projeleriyle de sektörde haklı bir yer edinmişlerdir. Lens Yapı'nın ilk projesi için şu an içerisinde bulunduğumuz Lens İstanbul projemizdir.

Lens İstanbul projenizden bahsedebilir misiniz?

Kurtköy Yenişehir'de hayata geçirdiğimiz Lens İstanbul projemiz, Sabiha Gökçen Havalimanı'na sadece yürüme mesafesinde bulunuyor. 33 bin metrekarelik bir arsa üzerinde 200 bin metrekarelik inşaat alanı üzerinde yükselen projemiz 5 bloktan oluşuyor. 5 blokta 1163 dairenin bulunmasının yanı sıra 30 bin metrekare alana yayılan ve 85 adet dükkandan oluşan çarşımız da Lens İstanbul'da ön plana çıkıyor. Geniş peyzajı ve zengin sosyal donatılarıyla keyifli bir yaşam sunduğumuLens İstanbul'da aynı zamanda yürüyüş parkuru, kreş, hobi bahçesi, sauna, SPA ve fitness salonu gibi spor ve sosyal yaşam alanları da yer alıyor. 70 bin metrekarelik bir alana sahip, 3 katlı otoparkımız da hem konut sahiplerinin hem de çarşıya alışverişe gelenlerin otopark sıkıntısını ortadan kaldırıyor. Lens İstanbul ile Kurtköy'ün en büyük konut projesini gerçekleştiriyoruz. Eylül 2018'de teslimatını gerçekleştireceğimiz projemizde 400 kişiye istihdam sağlıyoruz. Projemizde 1+1, 2+1, 3+1 dubleks ve 4+1 dubleks daire seçeneklerini sunuyoruz.

Lens İstanbul'un en büyük çıkış noktası lokasyonu…

Dediğiniz gibi lokasyonumuz, projenin en büyük avantajlarından birini oluşturuyor. Projemizin Sabiha Gökçen Havalimanı'na sadece yürüme mesafesinde bulunması inanılmaz bir fırsat. Çünkü Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pist ihalesi yapıldı. İkinci pist şu anlama geliyor: Yaklaşık bir 1 içerisinde açılacak ikinci pist sayesinde Amerika ve Asya kıtasına uçuşlar da Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden yapılabilecek. Böylece havalimanıyla birlikte bölgenin yatırım değeri de artacak. Ayrıca hemen yanı başımızda, sadece 200 metre uzaklıkta Teknopark var. Teknopark'ta da birçok yerli ve yabancı firmanın genel merkezi, bankaların ve üniversitelerin Ar-Ge kuruluşları burada bulunacak. 5 sene içerisinde Teknopark'ta yaklaşık 120 bin çalışanın görev alması bekleniyor. Yine açılan Osmangazi Köprüsü de ulaşım ağını genişletti. 3. köprü bağlantı yolu, Pendik sahil yolu, E-5 ve Tem yollarının kesişme noktasında yer alan projemizin en önemli özelliği ise 2020 yılında açılan Kurtköy metrosunun tam üzerinde yer alması. Yenişehir metro durağı, tam projemizin içine çıkıyor.

Lens İstanbul'da sadece konut yapmak yerine projenin içerisine çarşı yapmak istediniz?

Lens İstanbul, tamamıyla beyaz yakalılara hitap eden bir proje. Çünkü gerek havalimanı gerek Teknopark gerekse de Kurtköy bölgesindeki büyük hastanelerden dolayı bu bölgede çok fazla beyaz yakalı çalışanlar var ve biz de Lens İstanbul projemizle onların konut ihtiyaçlarına cevap vermek istedik. İhtiyaçlarına cevap verirken de konutlarını sadece bir barınma alanı olarak görmelerini istemedik. Yaşam alanları ve güvenliğiyle eşsiz bir konforu yaşarlarken, zamanlarını doğru değerlendirmeleri, kendilerini yormamaları için tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için bir çarşı projesi geliştirdik. Eskiden biliyorsunuz, yaşadığımız mahallelerde kasabından manavına bankasına kadar tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilirdik. Zamanla mahallerden çıkıp güvenlikli konut projelerinde, daha ayrıcalıklı bir yaşamı tercih etmeye başladık. Ancak bu projeler, bize sadece barınma ihtiyacı sunmakla sınırlı kaldı. Oysa biz evinize çıkmadan sporunuzu, alışverişinizi yapabileceğiniz bir çarşı geliştirmeye karar verdik. Tıpkı eski günlerde olduğu gibi ama bu kez daha modern, beyaz yakalının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde…Cadde konseptli, canlı yaşam alanı çizdik burada. Bulunduğumuz konum itibariyle burası 24 saat yaşayan bir yer. Buraya gece 12'de 1'de gelin köşedeki dükkanlarda hep müşterileri görürsünüz. Keza metronun hemen projemizin içerisinden çıkması, otoparkımızın aktif olması nedeniyle çarşı ile insanların yemek yeme, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak istedik. Yine havalimanı çok yakın olduğu için uçak kalkana kadar metro ve otopark avantajından dolayı insanlar Lens İstanbul Çarşı'da keyifle vakit geçirebilecekler. Kısacası yoğun sirkülasyona Çarşı projemizle cevap vermek istedik.

Projedeki satış fiyatlarınız nedir?

Bir yıl gibi bir sürede projemizin yüzde 55'i satıldı. Neredeyse her gün bir dairenin satılması hem bölgeye hem de projeye olan değeri gösteriyor.

Dairelerin brüt metrekareleri:

1+1 66,08 ila 103,86

2+1 117,81 ila 150,53

3+1 dubleks 177,81 ila 209,98

4+1 dubleks 288,53 ila 359,47 metrekare arasında değişiyor.

Yüzde 5 peşinat, 72 ay vade farksız ödeme planımız ise şu şekildedir:

1+1'ler 327,000 TL ila 491,000 TL

2+1'ler 492,000 TL ila 776,000 TL

3+1 dubleksler 769,000 TL ila 1 milyon TL

4+1 dubleksler 1 milyon 383 bin TL ila 1 milyon 550 bin TL arasında değişiyor.

Lens Yapı olarak başka projeleriniz olacak mı? Şu an bu bölgedesiniz ama ilgilendiğiniz başka bölgeler var mı?

Kurtköy bölgesinde proje geliştirmeye devam edeceğiz. Lens İstanbul'un hemen karşısında yer alan 33 bin metrekarelik alan üzerine 250 bin metrekare inşaat alanına sahip yeni projemizin start'ını aralık ayında vereceğiz. 1 milyar 800 milyon TL'lik yatırımla hayata geçireceğimiz projemizde 1100 daire, 50 bin metrekarelik çarşı ve 100 bin metrekarelik otopark bulunacak. Bu projemizde de 500 kişiye istihdam sağlayacağız. Projemizi 36 ay içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Yani yaklaşık 5 yıl boyunca bu bölgedeyiz. Her bölgede inşaat projesi hayata geçirmek istemiyoruz. Doğru lokasyonlarda doğru ve kaliteli projelerimizle her alacağız. Çünkü yatırım değeri yüksek bölgelerde kaliteli, nitelikli ve doğru projeleri doğru projelerle buluşturmak istiyoruz. Kaliteli bir iş çıkarmak ve var olan projeleri doğru yönetmek bakımından bu stratejiyle ilerliyoruz.

2017 yılı nasıl geçiyor? İnşaat sektörünün geleceği ile ilgili önerileriniz var mı?

2016 yılında seçim dönemi, 15 Temmuz süreci, komşu ülkelerdeki terör olayları yatırımcıyı belli bir süre beklemeye itse de, inşaat sektörü doğru hamlelerle süreci iyi yönetti ve yeni bir konut satış rekoru kırıldı. Konut satış rakamları da gösteriyor ki, bu yılı da yeni bir rekorla kapatmaya adım adım ilerliyoruz. Biz de bunu satış ofisimizdeki hareketlilikten anlıyoruz. Her gün bir konut satışı gerçekleştiriyoruz. Tabii en büyük avantajımız projemizin lokasyonu ve ulaşılabilir metrekareler oldu. Çünkü ürettiğiniz lüks konutla Türkiye'nin sadece yüzde 3'lük bir nüfusuna hitap ediyorsunuz. Oysa herkesin bütçesine seslenen projelerde, konut satışları çok hızlı gerçekleşiyor. Lens İstanbul projemiz özelinden konuyu örneklendirmem gerekirse; evli bir çift düşünün ikisi de 5 bin TL maaş alıyor olsun. Yüzde 5 peşinat, 72 ay vade farksız taksitlendirmeyle ayda 3-4 bin TL'lik ödemelerle ev sahibi olabiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz evinizi kiraya verip her ay minimum 1.500 TL'lik kazanç da elde edebilirsiniz.

Kentsel dönüşüm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye, deprem kuşağında yer alan bir ülke. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre 15 yılda 7,5 milyon binanın yıkılması gerekiyor ve 2030 yılına kadar uzmanlar özellikle İstanbul'da büyük bir deprem olacağını belirtiyorlar. İstanbul'da yaklaşık 400 bin bina risk altında ve bu da 2 milyon kişinin hayatının tehlikede olduğu anlamına geliyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kesmeden ve hatta daha da hızlandırılarak tamamlanması gerekiyor. Bakanlığımızın bu konuda çok ciddi çalışmaları var. Eğer bu çalışma tamamlanıp hemen yasalaşırsa, inanıyorum ki inşaat sektörü, çok daha hızlı ve başarılı bir şekilde kentsel dönüşüm projeleri ortaya çıkartacaktır.


Fotoğraf Galerisi