İnşaat Sektöründe olan her firma, bir çevre danışmanı ile çalışmalı

İnşaat Sektöründe olan her firma, bir çevre danışmanı ile çalışmalı

İş hayatına ilk adımınız nasıl oldu?

Ben bu sektöre atılırken aileden gelen bir sermayem falan yoktu. Bizim dönemimizde şimdiki gibi okumak için iyi imkanlar da yoktu o yüzden yeri geldi sabahlara kadar çalıştım,çok emek sarfettim ve  Erkan Şirketler Grubu’nu 1960’lı yıllarda kurdum. 30 yılı aşkın süren büyüme aşaması boyunca da yatırım ve girişim faaliyetleri sürekli olarak devam etti. Bugün ise başta inşaat sektörü olmak üzere madencilik, turizm ve danışmanlık alanlarındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Projelerinizi hayata geçirirken en önemli prensipleriniz nelerdir?

Erkan İnşaat olarak tüm projelerimizde titiz mimarlık ve mühendislik hizmetleri üzerine odaklanıp bu felsefeyi kaliteli ve ileri teknoloji ürünü malzemeler kullanmaya özen göstererek destekliyoruz. Tarihsel ve kültürel dokuya ve doğaya saygılı, kalite kriterlerinden taviz verilmeden yapılmış, her açıdan güvenli ve mükemmel yaşam alanları yaratmayı hedefleyen firmamız, her projesinde “en iyi yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunun bilincinde” hareket ederek yeni yapılara imza atıyoruz.Ayrıca çalışmalarımızda;faaliyet alanlarında sınırlı kalmadan, başta eğitim ve çevre olmak üzere yaşanılan topluma karşı sosyal sorumluluklarını da yerine getirmeyi ilke edindik vebu bilinç doğrultusunda Rize’de Üstün Zekalılar Okulu inşaatını tamamlayarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettik.

Başarınızda ki en önemli faktörler nedir?

Çok çalışmak ve kendini durmadan yenilemek,araştırma yapmak… Çünkü alıcılar ve yatırımcılar artık çok bilinçli,ne istediklerini biliyorlar. Yatırımcılar bu kadar bilinçli ve rakiplerde bu kadar çokken sizin olduğunuz yerde saymanıza imkan yok. Çok çalışıp,teknoloji ve yeni trendleri takip etmeniz gerekiyor… Bizde bu konuda elimizden geldiği kadar kendimizi geliştiriyoruz…

 

Çamlıca +210 projesinin en belirgin özellikleri  nelerdir?

Bahsettiğim gibi bu proje; İstanbul’da,şehrin karmaşasından bunalmış insanların hayali olan bir proje...Ev sahiplerine;berrak pencerelerin ardında ve müstakil bahçesinde yeşilin ve mavinin keyfini yaşatacak modern ve doğal bir yaşam alanı sunuyor… stresten uzak,olabildiğince huzurlu bir hayat vaad ediyoruz… Bizce mutluluğun temeli de bu…Çamlıca’nın en güzel ,adına şarkılar söylenen tepesinde;müstakil villa tarzında site içinde yaşatmayı hedefliyoruz.Şehrin içinde ancak şehir kalabalığından uzak , var olan ağaçların altında eski İstanbul sokaklarını andıran mimari bir yapı ile sizlere doğada ile iç içe bir hayat sunuyoruz.

Bu projede 10 konut 40 daire olacak. Temiz havada yürüyüş alanları,yüzme havuzu,açık-kapalı otopark gibi olması gereken unsurların yanında, Dünya’da yeni kullanılmaya başlanan,topraktan aldığımız organik enerjiyi,evlerde ısı enerjisine çeviren sistemi, bu projemizde uygulamaya soktuk.

 

ÇAMLICA +210 PROJE VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

 

Proje teslimatı hangi tarihte olacak, m2’leri ve fiyatları ne kadar?

Projenin 2013 yılında teslim edilmesi planlanıyor. Projenin Arsa Alanı 11,576 m2.

Projede çatı dubleksleri 221 m2 ,bahçe dubleksleri ise 255 m2 ama istenirse kişiye özel kat planları dizayn edilerek 500 m2 lik bahçe dubleksi veya 900 m2’lik müstakil villaya da sahip olunabilir.

M2 fiyatlarımız ise 6.500-8.000 Dolar arası değişiyor…

Ev sahipleri,aldıkları evlerde değişiklik yapabilecekler mi ? Ne gibi opsiyonlar sunuluyor kendilerine?

Çağdaş teknolojinin kullanıldığı alt yapı ile desteklenecek Çamlıca +210 projesinde, yerleşim planları konutlarda esneklik ve geçişkenlik sağlayacak. Yüksek tavanları ve bütünüyle şeffaf cepheleri sayesinde aydınlık ve ferah yaşam alanları sunulacak. Alternatifli malzeme seçenekleri ile ev sahipleri dilediği renkte malzemelerle evlerini döşeyebilecek. Evlerde banyo, mutfak, kapı, parke gibi tüm detaylarda Tabanlıoğlu’nun imzası bulunuyor. Tabanlıoğlu 3 farklı tasarım yapacak ve ev sahipleri istediğini seçebilecek.

Herkese konut beğendirmek ve her zevke hitap etmek zor olmalı. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Bizim Erkan Grup olarak bir tarzımız var. Bizim yatırımcılarımız ve alıcılarımız bu tarzı biliyor ve yakinen takip ediyorlar zaten. Siz firma olarak kaliteli ve stili olan bir iş ortaya koyarsanız,size uygun olan kitle gelecektir. Herkesin zevkine hitap etmeye çalışmak bence özentiliği ortaya çıkartır.

Bildiğimiz kadarı ile bazı ünlü projelerde gizli kahramansınız ortaklığınızın olduğu projeler neler? devam eden  projeleriniz ve ileriye dönük hedeflerinizden de bahseder misiniz?

Selenium Panorama, L’ist İstinye Suites ve İstanbul Seaport gibi projelerde ortaklığımız var.Tamamlanan ise;İstinye Villaları, Çamlıca Villaları ve Kuşadası Leb-i Derya Konakları olmak üzere üç adet villa projesi, Çamlıca Konutları, Salacak Konutları ve Samandıra Konutları gibi yine pek çok konut projesi ve restorasyon çalışmaları mevcut.

Devam eden projelerimiz arasında ise bahsettiğim gibi Çamlıca +210, Büyük Çamlıca Villaları, Çamlıca Koru Villaları ve Yeni Çamlıca Evleri yer alıyor. İnşaat süreçleri devam eden bu projelerin satışları da devam ediyor. Ayrıca ortağı olduğumuz ;Zeytinburnu’nda yapılacak olan İstanbul Seaport Projesi’ne de bu yıl başlamayı planlıyoruz. 30,000 kişinin istihdam edileceği projenin ülkemiz turizmine katkısı olacak. Aynı zamanda büyük gemi limanı ihtiyacını karşılamış olacağız.

Sosyal Sorumluluk projelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yer aldığınız sosyal sorumlulukprojeleri varmı?

Geçen senelerde; Rize’de Üstün Zekalılar Okulu inşaatını tamamlayarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettik. Bu sene itibari ile birçok sosyal sorumluluk projemiz olacak. Bunun için derneklerle görüşme halindeyiz.

Biz kendi adımıza toplum bilinci ile elimizden gelen ne varsa yapmayı hedefliyoruz.Projelerimizde en önem verdiğimiz şeylerden biri de tamamen doğaya saygı…Bence İnşaat sektöründe olan her firma bir çevre danışmanı ile çalışmalı…

Doğayı korumanın yanı sıra,vicdanen en hassas olduğumuz konulardan biri olan zor durumdaki çocuklarımız ve aileler için projeler üretiyoruz. Bu projelerimizi 2011-2012 yılları içerisinde hayata geçireceğiz.

Bir marka olarak Gelmek istediğiniz yerde misiniz?

Erkan İnşaat marka olarak tamamen olmak istediği yerde. Fakat genel olarak inşaat firmaları için böyle bir hedefin yanlış olduğuna inanıyorum. Teknoloji geliştikçe,sizde çağa ayak uydurursunuz. Gerekirse piyasayı siz değiştirirsiniz…Yani hedefler her sene değişir bizim sektörde… Bizim çok butik bir tarzımız var. Herkesi ev sahibi yapmak istiyoruz desek yalan söylemiş oluruz. Belli bir kesime hitap ettiğimiz bir gerçek.

Konut ve villa projelerinin dışında büyük projelere gelirsek de;Ülkemiz,tarih ve doğası ile çok zengin bir ülke… Yapılacak olan projelerle ülke ekonomisine,turizmine katkıda bulunabilmeyi çok isterim. Mesela Seaport böyle bir proje… Seaport gibi ülkemizin bir çok yerinde geliştirerek,tarihi dokuyu,doğayı bozmadan sağlıklı projeler üretilebilir. Erkan İnşaat olarak bu tarz projelerin altına imza atmaktan onur ve gurur duyarım…

 

Yusuf Koç

Konut Haberleri