Geleceğe Yatırım Yapıyoruz

Geleceğe Yatırım Yapıyoruz

Kısaca Almat Grup'tan bahsedebilir misiniz?

Grup olarak Türkiye'de yatırım yapmak için 2 alan seçtik. Bunlardan birisi enerji, bir diğeri ise bildiğiniz üzere gayrimenkul sektörü. Enerji sektöründe ATİ Enerji bünyesinde faaliyetlerimizi yürütüyoruz.ATİ Enerji, Artvin'de 19 mw'luk bir hidroelektrik santrali kurdu ve işletmeye aldı. 2011 yılına geldiğimizde ise inşaat sektöründe faaliyet göstermek üzere Almat İnşaat'ı kurduk. Yine aynı yılın Haziran ayında Zekeriyaköy'deki arsamızı satın aldık. Hemen akabinde yine Zekeriyaköy'de ikinci arsamızı da satın alarak inşaat sektörüne fiili olarak adım atmış olduk. Üzerinde Renaissance Palace projemizin yükseldiği arazimizin ruhsat işlemlerini 2011 yılının sonunda tamamladık ve 2012 yılında burada inşaata başladık. 2013 Eylül ayı itibariyle de projemizi bitirmeyi hedefliyoruz.

Bize biraz Zekeriyaköy'deki projenizden bahsedebilir misiniz? Projenizi hangi felsefe ile hayata geçiriyorsunuz?

Zekeriyaköy'deki arazimiz üzerinde hayata geçirdiğimiz Renaissance Palace projemizi kendi öz sermayemiz ile gerçekleştiriyoruz. Arsamız tamamen bize ait. Kat karşılığı inşaat söz konusu değil. Bunun yanında herhangi bir kredi de kullanmadık, kullanmayı da düşünmüyoruz. Bu bizim için oldukça büyük bir avantaj. Zira bu sayede içimize sinen, bu bölgede hayata geçirilen standartların üzerinde bir proje yarattık.Bunun yanında bu proje öncesinde Zekeriyaköy'ün gayrimenkul konusundaki beklentilerini daha yakından analiz etme fırsatını da yakalayarak bu beklentilerin projemizde karşılık bulmasına dikkat ettik. "Buradan konut satın alacak olsaydık nasıl bir konut olmasını isterdik?" sorusunu tüm inşaat süreci boyunca kendimize temel felsefe olarak belirledik ve tüm çalışmalarımızı en ince ayrıntısına kadar bu anlayış çerçevesinde titizlikle kurguladık. 

Seçtiğiniz lokasyonun projenizi tercih edecek olanlara sağladığı avantajlar nelerdir?

Zekeriyaköy bize göre istisnai bir örnek. Zira İstanbul merkezine bu kadar yakın olup da değer bakımından merkezin bu kadar altında başka bir bölge daha yok.

Her şeyden önce burada, şehrin merkezinde kasaba hayatını yaşama lüksüne sahipsiniz. Temiz havası, yemyeşil doğası ve merkeze yakın konumuyla Zekeriyaköy şehrin merkezinde sizin ve çocuklarınız için bulunmaz bir bölge. 45 dakikada havalimanına gitmek mümkün. Yeni hizmete giren Sarıyer Tüneli ile Maslak'a ulaşım 7 dakikada sağlanıyor.  Yeni yapılacak olan 3. Köprü projesi de Renaissance Palace'a yaklaşık 1 kilometre uzaklıktan geçecek. Yeni yapılacak  yol projeleriyle Zekeriyaköy ulaşım bakımından da oldukça avantajlı bir bölge olacak. Zekeriyaköy'de 6,5 metreden daha yüksek bina yapımına izin verilmediği için bu bölgede apartmanlaşma da söz konusu olmayacak. Dolayısıyla Zekeriyaköy bugünkü fiziki durumunu gelecekte de devam ettirecek. Tüm bu nedenlerden dolayı genelde Zekeriyaköy özelde ise Renaissance Palace projesinden konut alacak olanlar bu seçimlerinden dolayı gelecekte ciddi bir kazanç sağlayacaklar.

 Projenizin mimari detayları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz Renaissance Palace adını tercih ederken aslında kendimize ciddi bir misyon da yükledik. Zira Rönesans her alanda pek çok kalıbın kırıldığı doğanın, mimarinin, yaşamın, insanın ve yeniliklerin merkeze oturduğu bir dönem. Projemizde tüm bu değerleri yeniden yorumlayan bir proje olarak hayat buluyor.

Renaissance Palace projesi, 7,500 metrekare üzerinde yeşilin \% 70'ini korumak felsefesinden yola çıkarak ilerleyen her ayrıntısı ince bir mimarlık zevki ile tasarlanmış bir proje. 

Projede, 4 bahçe dubleksi, 4 çatı dubleksi ve 18 villa mevcut. Villalarımız 186 metrekare ile 310 metrekare arasında çeşitli büyüklüklere sahip. Teraslarımız bu metrekarelere dahil değil. Bunun yanında kişinin isteğine göre ikiz villaları birleştirip daha geniş alanlar sunabiliyoruz.

Hem nem için hem de ısıtma için bahçe katında alttan ısıtma yaptık. Buna ek olarak bütün evlere mantolama yapıldı. Kısacası projemizde daha az yakarak optimum ısınmayı sağlayacak her türlü işlem uygulandı. Hem binaların arasında hem de katların arasında ses izolasyonunu sağlayacak tüm önlemler alındı. Projenin her detayında kendi segmentinde en kaliteli markaların ürünlerini kullandık. Hatta sırf bu yüzden çok fazla eleştiri de aldık. Ancak bizim felsefemiz, bizi tercih eden müşterilerimizin beklentilerini boşa çıkaracak hiçbir uygulamanın altına imzamızı atmamaktı, bunu da başardık. Nihayetinde bu proje gelecekte imza atacağımız diğer projeler için bir referans niteliğinde.

İmzamızı attığımız her işi layıkıyla yapmanın gerekliliğine inanıyoruz. Amaç hep bir üstüne koyarak, farklılaşarak ilerlemek ve mükemmeli yakalamak.

Önümüzdeki döneme ilişkin yatırımlarınız ve hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Zekeriyaköy'deki ikinci arsamızda önümüzdeki dönemde başka bir proje gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Renaissance Palace projesinde elde ettiğimiz bilgi birikimini ve deneyimi de bu projeye aktarmak istiyoruz. Bölgedeki trendleri ve beklentileri belirlemek adına öncelikle bir fizibilite çalışması yaptırıyoruz. Bu çalışma sonrasında elde ettiğimiz verilerle bir konsept dizayn çalışması gerçekleştireceğiz. Bu projemizden sonra da şehir merkezini hedef alan projeler içerisinde olmayı istiyoruz. Bununla ilgili de yatırım ve fizibilite çalışmaları yapıyoruz.

MÜKEMMELLİK AYRINTILARDA GİZLİ

Renaissance Palace projesinde kullanılan her ürünün büyük bir titizlikle ve A+ olarak seçilmiş. Green Certificate ödüllü inşaat ve malzeme teknolojileri, havuz ve sauna, yalıtımlı Prekast cephe sistemleri, minyatür japon bahçeleri, bahçe katları, radye temel, klima alt yapı tesisatı, su yalıtımı ve temel bohçalama evlerin dış sistemlerinde sakinlere sunulan ayrıcalıklardan birkaçı.

Evlerin içinde ise merkezi elektrik süpürgesi, yerden ısıtma, salon ve odalarda ithal lamine parkeler, tasarımında doğal mermer kullanılan mutfak, giriş holü, banyo ve wc yer döşemeleri, tüm oda ve mutfaklarda kullanıma hazır merkezi uydu sistemi bulunuyor. Projenin güvenlik ve alt yapı sistemleri de son teknoloji kullanılarak düzenlenmiş. Yangın ve doğalgaz kaçağı uyarı sistemleri, tüm araziyi görüntüleyen (gece görüşlü) 15 gün hafızalı güvenlik kamera sistemi, yağmur suyu depolama, İSKİ hattına bağımsız alternatif kuyu suyu temini (iSKİ onaylı), en son teknoloji ürünü biodiskli arıtma tesisi lüks güvenlik artıları olarak dikkat çekiyor.

REFERANS PROJE

Türkiye'de konut sektöründe yeni olsak da uzun yıllardır Grubumuzun adı tecrübe, kalite, güven ve dürüstlük kavramlarıyla birlikte anılıyor. Büyük bir emek sarf ederek oluşturduğumuz bu imajı destekleyecek nitelikte projelere imza atmak bizim için hayati derecede önemli. Renaissance Palace, şirket felsefemizi yansıtan referans bir proje. Amacımız gelecek yıllarda da konut sektöründeki varlığımızı güçlendirerek devam ettirmek. Bu nedenle bu proje bizim için çok büyük bir önem taşıyor. Almat Grup olarak geleceğe yatırım yapıyoruz da diyebiliriz.

GÜCÜNÜ GEÇMİŞİNDEN ALIYOR

Grup olarak uzun yıllardır yurtdışında faaliyet gösteriyoruz. 2001 yılından beri Azerbaycan'da devam eden köprü, yol gibi altyapı projelerimiz mevcut. Bunun yanında son olarak Bakü'deki Haydar Aliyev Havaalanı'nın yeniden inşası projesi tarafımızdan gerçekleştirildi. Azerbaycan dışında Sırbistan'da da yürüttüğümüz bir otoyol projesi var. Kısacası Türkiye'de yeni bir firma gibi algılanmamıza rağmen yurtdışında uzun yıllardır varlık gösteriyoruz.