Emlakta kazancın adresi

Emlakta kazancın adresi

Kuruluşlarının 6. ayında Bodrum'da 2. ofislerini açtıklarını belirten Turkey Sotheby's International Realty Genel Müdürü Arman Özver, 5 yıl içerisinde ofis sayılarını 8'e çıkarmayı istediklerini ifade etti. Özver, Türkiye'de nitelikli emlak alım-satım-kiralama denildiğinde akla ilk gelen marka olmayı amaçladıklarını vurguladı.


Kısaca Sotheby's'den bahseder misiniz?
Gayrimenkul danışmanlık hizmetlerinde dünyanın en saygın ve lider markası Sotheby's International Realty'in Türkiye temsilcisi olarak  14 Aralık 2010 itibarı ile Hitay Yatırım Holding kuruluşu olarak faaliyetlerimize başladık. Dünya genelinde 46 ülkede faaliyet gösteren 625 Sotheby's International Realty ofisinde olduğu gibi, Türkiye'de de ana hedefimiz üst düzey ve nitelikli emlak alım, satım ve kiralama hizmetlerini uluslararası  disiplinler içinde, kişiye özel ve güvenilir hizmetler vermek.
1
Kişiye özel hizmetleri biraz açabilir misiniz?
Bu ''kişiye özel'' hizmetlerin ana prensipleri güvenilirlik, müşteri memnuniyeti ve gizliliktir. Sotheby's International Realty sadece yerel değil, uluslararası lüks gayrimenkul alım satım işlemlerini de büyük bir gizlilik ve güven içinde gerçekleştirmeyi en önemli misyonu olarak görüyor.

Lüks gayrimenkulü tanımlar mısınız?
İlk bakışta ''lüks'' gayrimenkuller''  olarak akla ''yüksek fiyatlı'' gayrimenkuller gelse de, Turkey Sotheby's International Realty portföyünde yer alan ve alacak gayrimenkullerin yüksek meblağlı satış fiyatına sahip olmaları bizler için mutlak tercih nedeni değil. Envanterimize dahil etmek istediğimiz gayrimenkullerin şehrin bazı lokasyonlarında bulunması, belli bir mimari üsluba sahip olması, kullanıcısına belli yaşam standartları sağlamasına dikkat ediyoruz. Bu doğrultuda temel ilgi alanımız İstanbul'un belli bölgeleri, özellikle Boğaz'ın her 2 yakası, şehir merkezi, tarihi yarımada ve Asya yakasında Bağdat Caddesi gibi lokasyonlar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bunlara ilaveten şehrin gelişmekte olan bölgelerinde ciddi yatırımcı firmaların geliştirmekte olduğu projelerde çalışmayı özellikle Ortadoğulu yatırımcı ve münferit müşterilerimizin talepleri açısından tercih ediyoruz.

2

Yabancıların ülkemizdeki gayrimenkul yatırım imkanlarına ilgisi nasıl? Yabancıların Türkiye'de özellikle ilgi gösterdikleri lokasyonları öğrenebilir miyiz?
Son dönemde yabancı yatırımcıların ülkemizdeki gayrimenkul sektörüne olan ilgisinde ciddi artış gözleniyor. Özellikle Mütekabiliyet yasası sonrası bu talebi yoğun olarak yaşıyoruz. Mütekabiliyet Yasası'nın en önemli tamamlayıcı unsurlarından biri olarak gördüğümüz ''oturma izni'' de en az 2 yıl olmak üzere temin edilir ise, bu talebin çok ciddi boyutlara ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda en önemli talebin Ortadoğu ülkelerinden geldiğini görüyoruz. Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan v.b. eski Türk Cumhuriyetleri gibi ülkelerden de talep görüyoruz.

Orta Doğuluların öncelikli ilgi alanı İstanbul Boğazı. Ayrıca Bodrum ve civarında da 20-30 dönüm araziler içinde malikaneler bakıyorlar. İstanbul'da bir diğer ilgi alanı ise şehir merkezi. Bunlara ilaveten daha ekonomik bütçeli Ortadoğulu yatırımcı ise yukarıda bahsettiğimiz yeni gelişim bölgelerindeki nitelikli projelerden 300-400 bin dolarlık dairelere talep gösteriyorlar.


3
Türkiye'den yurtdışına özellikle hangi lokasyonlara ilgi gösteriliyor?
Avrupa'da başta Paris ve Londra şehirleri en çok talep gören şehirler. Özellikle Londra hem yatırım, hem de oturma amaçlı olarak daha ön plana çıkıyor. Güney Fransa bu şehirleri takip ediyor. Amerika'da ise New York, Washington ve üniversite şehri olmasından dolayı Boston ve son olarak da Miami talep görüyor.

Firmanızın önümüzdeki dönemlerdeki hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Hedefimiz, Turkey Sotheby's International Realty olarak Türkiye'de nitelikli emlak alım satım kiralama denildiğinde akla gelen ilk marka olmak. Bütçesi ne olursa olsun, hemen her müşterimize aynı disiplin içinde servis vermek, mevcut portföyümüzdeki nitelikli, ve yatırımcısına her ne amaçlı alınmış olursa olsun kazandıracak gayrimenkul sayısını arttırmak ana hedeflerimiz arasında.

konut Haberleri


Etiketler

erman över