Meclis lojmanları yeşil alan olacak

Yazdır

Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, TBMM personel lojmanlarının yıkım kararının 23 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilen ısı yalıtım ihalesinden 16 ay sonra 15 Ağustos 2012 tarihinde alındığını belirtirken, "Isı yalıtımı tamamlanan 3 blok için 145 bin TL harcanmıştır" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM kampüsü içerisinde yer alan lojmanlarda yapılan tadilatı merak ederken, "Madem yıkacaktınız neden ısı yalıtımı yaptırıyorsunuz? Isı yalıtımı için binlerce lira harcanıp kısa süre içinde yıkım kararı alınmasının sorumlusu kimdir?" diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Sağlam, TBMM kampüs ve İlker Mahallesi lojmanları ısı yalıtım işinin 23 Mayıs 2011 tarihinde açık ihale usulü ile ihale edildiğini söyledi.

15 Ağustos 2012 tarihli ve 81007 sayılı Başkanlık Oluru gereğince ilk etapta Muhafız Tören ve Tabur Komutanlığından boşalan 4 blok lojmanın yıkılması kararı alındığını belirten Sağlam, "Söz konusu lojmanlarda ısı yalıtımı yaptırılmamıştır. TBMM personelinin ikamet ettiği 5 blok lojmanda ise 3 bloğun ısı yalıtımı yaptırılmış, diğer 2 blokta ise yaptırılmamıştır. Isı yalıtımı tamamlanan 3 blok için 145 bin TL harcanmıştır" dedi.
Sağlam, 2011-2012 yıllarında kampüs lojmanlarında boya-badana, elektrik ve mekanik tesisat, çatı, kapı ve pencere tadilat ve onarımların yapılmış olup tüm hizmetlerin Başkanlık atölyelerinde ve teknik personel tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

İlk etapta yıkılması gündemde olan 4 blok lojmanda ısı yalıtımı yapılmadığına işaret eden Sağlam, "Binaların yıkılma kararının alınma gerekçesi ekonomik ömürlerinin dolmuş olması ve kampüs içerisinde personel lojmanına artık ihtiyaç duyulmamasıdır. Yıkılan binalardan boşalacak alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi düşünülmektedir. Lojmanların yıkım kararı 23 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilen ısı yalıtım ihalesinden 16 ay sonra 15 Ağustos 2012 tarihinde alınmıştır" dedi.  Kaynak:Dünya