Manavgat, derslik yapımında Antalya birincisi

Yazdır

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yapılan okul dersliklerinin yüzde 80'inin hayırseverlerin katkısıyla yapılıyor.

2 yıl içinde Antalya'da yapılan 779 dersliğin 309'nun Manavgat ilçesinde yapıldığı belirtildi. 129 anasından 64'nün de yine Manavgat'ta yapıldığı ifade edildi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 40 bin 500 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü bildiren Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, yaptığı açıklamada, turizm şehrinde derslik ihtiyacının kapatılmasında hayırsever eğitim gönüllülerinin katkısının yüksek olduğunu söyledi. 2 yıl içinde yapılan 309 dersliğin 256'sını hayırsever işadamı eğitim gönüllülerinin yaptırdığına dikkat çeken Bulgurlu, Manavgat halkının derslik yaptırmada duyarlı olduğunu kaydetti. Bulgurlu, "Derslik yapımında eğitim gönüllüsü hayırsever işadamlarının gayreti takdire şayandır. Hepsini tebrik ediyorum. Eğitim için yapılan her gayreti alkışlıyor hayırseverlerimizin ellerinden öpüyorum. Derslik yapımında Manavgat'ın 19 ilçesi arasında birinci. Antalya'da 2 yıl içinde yapılan dersliğin yarısına yakınının Manavgat'ta olması gurur ve onur verici. Bu rekor aynı zamanda bir Türkiye rekoru. Bu gurur ve onur Manavgat halkının." diye konuştu. Antalya 2 yıl içinde 779 derslik yaptırarak, okul yaptırmada Türkiye birincisi olmuştu.

Öte yandan hayırsever işadamı Seyhan Cengiz Turhan, eğitim ve öğretim için okul yaptırmaktan manevi haz aldığını söyledi. Eğitim için harcanan paranın kutsal olduğuna inandığını belirten Turhan, ömrünün sonuna kadarda ticarette kazandığı parayı eğitim için harcamaya devam edeceğini ifade etti.

Manavgat Karacalar köyüne merhum annesi için okul yaptırdığını belirten Turhan, bir yıl içinde de Karacalar Fatma Turhal Anadolu Lisesi inşaatı yapılarak eğitim ve öğretime hazır hale getirileceğini kaydetti. Turhan, şunları söyledi: "Okul yaptırmanın manevi hazzı çok farklı. Hepimiz bu dünyada faniyiz. Bu dünyadan göçtükten sonra bu okullarda yetişen öğrenciler arkamızda hayır dua yapsa yeter. İnsanlar bu dünyada göçtükten sonra arkasında parası, pulu ve makamıyla değil, bıraktığı eserleriyle anılacaktır."Kaynak:F5Haber.com