YENİ SAPANCA; İZNİK

23 Ekim 2017 Pazartesi Yazdır

Çoğu zaman gündeme bağlı kalıyor ve ona ilişkin görüş, düşünce ve fikirlerimizi açıklıyoruz. Kimi zaman, başımızı kaldırıp, genel manada nereye gidiyoruz, ne yapıyoruz, ne-nasıl olacak gibi soruları sormalı ve cevaplarını vermeye çalışmalıyız. Özellikle finansal yatırım açısından en önemli alanlardan gayrimenkul sektörü için de, hangi bölge, ne zaman, ne kadar değerlenir gibi özel soruların cevaplarını vermeliyiz. Hem kendi yatırımlarımızı hem de yatırım yapmaları için aracı olacağımız müşterilerimizi ancak bu şekilde doğru yönlendirebiliriz.

Üst düzey yönetici olarak görev yaptığım şirketin portföyüne çok yeni olarak İznik yakınlarından bazı imarsız parseller, satılık olarak eklendi. Kişisel olarak, benim için memleketim İzmir'e karayoluyla giderken, Bursa'nın İznik ve Orhangazi ilçeleri, duraklamasız olarak geçtiğim bir bölge olmuştu hep. İlk kez, söz konusu satılık parselleri incelemek ve bölgeyle ilgili bilgi edinmek amacıyla İznik Gölü çevresini, bu ilçelere bağlı köyleri dolaşma şansım oldu. İtiraf edeyim, burnumuzun dibindeki bu coğrafya hakkında çok cahil kalmışım…

Siz de ulusal ve sektörel basından okuyorsunuzdur; özellikle Arap yatırımcıların, İstanbul dışında odaklandıkları gayrimenkullerin başında, Yalova, Bursa, Trabzon, Ordu-Giresun gibi yeşil doğasıyla öne çıkan şehirlerde bulunanlar geliyor; muhtemeldir ki, kendi memleketlerinde en çok hasretini çektikleri yeşil dokuya, çağlayan sulara ve çarşaf gibi göllere yakın olmak adına, gerek daire, gerek müstakil ev-villa, gerekse de imarlı/imarsız arsa yatırımlarını, bu illerde yapmaya çalışıyorlar.

Sakarya'nın Sapanca ilçesi, hem gölü, hem de yeşilin her tonunu barındıran orman dokusuyla ve tabii ki İstanbul'a yakınlığıyla, en çok Arap yatırımını çeken bölgelerin başında geliyor. İlçeye gittiğinizde, cephesinde Arapça gayrimenkul tanıtımı yazmayan emlakçı neredeyse yok gibi. İstanbul'a göre avantajlı fiyatlar da olunca, Araplar için zaten aradıkları doğal ortama sahip olan Sapanca, en çok yatırım yapılan ilçe oldu. Ancak bence artık Sapanca'ya ciddi bir rakip var; İznik…

Özellikle İstanbul-İzmir otoyolunun, İstanbul'dan Bursa'ya kadar olan, İzmit Körfezi üzerindeki Osmangazi Köprüsü'nü de içeren etabı hizmete açılınca, sanırım ben dahil birçok kişi için, İznik çok daha erişilebilir hale geldi. Bir yer ulaşılabilir olduğunda, o yerdeki gayrimenkul piyasasının hareketlenmesi de kaçınılmazdır. Otoyolu kullanarak İst.'dan ort. 90 km. hızla yaklaşık 1 saat içinde ulaşılabilen, Orhangazi ve İznik ilçe sınırları içinde kalan, İznik Gölü'nü çevreleyen yamaçlarda, tepe ve dağlarda yer alan şirin köylerdeki parseller, İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi büyük şehirlerden kaçmak isteyenlerin, yerli-yabancı yatırımcıların radarına girmesiyle, hızlı bir değerlenme sürecine girdi.

İnanıyorum yakın zamanda, bir çok kişinin dağ/hafta sonu evinin bulunacağı, hafta sonu kahvaltılarının yapılacağı mekanların yer alacağı, hafta sonu kaçamaklarına veya konaklamayı da içeren iş bazlı şirket eğitim ve çalıştaylarına ev sahipliği yapacak otellerin konumlanacağı, kafayı dağıtmak isteyeceklerin hobi bahçelerini oluşturacakları İznik Gölü çevresindeki parseller için bugün geçerli 50-60 TL/m2'lik değer/satış fiyatlarının, katlanarak artacağını, bugünden görmek, söylemek ve iddia etmek gerekir.

'Yeni Sapanca, İznik olacak' derken, İznik'in tarihsel süreçteki öneminin de bulunduğunu, yerli yabancı birçok turist için görülmesi gerekli bir yer olduğunu da hatırlamak gerek. Sadece Arap turist ve yatırımcılar için değil, Hristiyanlık tarihinde oldukça önemli bir yeri olan 'İznik Konseyi/Konsülü' ile var olan bu coğrafya için, ona göre bir konumlandırma, pazarlama ve tanıtım gerek. Kendi kendine de İznik bir yerlere gelebilir ama bu yöre bilinçli bir tanıtımı hak ediyor… Yatırımcılara da 'bu bölgeye dikkat' demek gerekiyor.


BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler