YABANCI MÜŞTERİLERİMİZİ DE GERİ KAZANMA ZAMANI

9 Ağustos 2016 Salı Yazdır

15 Temmuz darbe teşebbüsü, sivili askeriyle, sağcısı solcusuyla, iktidarı muhalefetiyle toplumumuzun bütün kesimlerini birbirine kenetledi. Yalnızca vatanı, milleti, devleti için değil, insanlarımız ülke ekonomimiz için de bir araya geldi; borsanın çakılmamasını, dövizin fırlamamasını, hiçbir malın sıkıntısının çekilmemesini, 15 Temmuz öncesi hayatımız nasıl akıyorsa aynı şekilde devam etmesini, bu birliktelik sağladı. Gayrimenkul sektörü de bu birlikteliğe, müşteri lehine ciddi avantajlar sağlayan satış kampanyası ile katıldı.

Başarısız darbe teşebbüsü, bir tek şeye yaradı; toplumumuzu, siyasetçilerimizi birleştirdi. Bu makaleyi kaleme aldığım güne kadar geçen 22 günde, son 22 yılda görmediğimiz enstantaneler gördük. Vatan, millet ve devlet tehlikedeyse, gerisinin teferruat olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Birlik, beraberlik ruhu, her kesimi, her kurumu, her sektörü sardı.

Şu andan sonra en başta yapılması gereken şeylerden birisi de, ekonomik canlılığı korumak ve ekonomik büyümenin sürdürülmesini sağlamaktır. Gayrimenkul ve tetiklediği inşaat sektörü, ulusal ekonomimizde çok ciddi bir paya sahip. Bu bilinçle, şu zor günlerde, ekonomik yavaşlamaya karşı en hızlı aksiyon alması gereken sektör, gayrimenkul sektörüdür. Doğrudan veya dolaylı olarak gayrimenkul ve inşaat sektörünün etkilediği 200 alt sektör, bizim yaklaşımımıza bağlı olarak harekete geçecek veya duracaktır.

Darbe teşebbüsünün kısa süre sonrasında Emlak Konut GYO'nun, işbirliği yaptığı şirketlere, işçi çıkarmamaları yönündeki çağrısı, akabinde açıkladığı, konut ve işyeri almak isteyenler için ciddi fırsatlar ve avantajlar sunan satış kampanyası ile taçlandı. Yaklaşık 30 Emlak Konut GYO projesinin, %20 peşinat ve sadece %0,70 aylık faiz ile konut/işyeri satışı yapmayı kabul etmesi, günümüz ekonomi değerleri göz önüne alındığında, ciddi bir özveridir ve takdiri hak etmektedir. Emlak Konut GYO'ya ve işbirliği yaptığı, söz konusu satış kampanyasına imza atan gayrimenkul geliştiricileri kutlamak gerek.

Emlak Konut GYO'nun öncülük ettiği satış kampanyası girişimine, aynı avantajları sunacak şekilde, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) geliştirici üyelerinin de katılması, bir anda konut & işyeri almak isteyenler için bulunmaz bir ortam yarattı. Konut, işyeri satın almada fırsatlar, avantajlar çerçevesini bir anda genişleten GYODER'i ve kampanyaya destek veren 40 üye firmayı da kutlamak gerek. Sektörün, Emlak Konut GYO ve GYODER öncülüğünde bir araya gelmesi, ticari kaygıları, rekabeti bir kenara bırakarak, ülke ekonomisine, vatandaşın zor zamanına desteğini esirgememesi, çok güzel bir fotoğraf ortaya koydu.

Konut veya işyeri satın almak isteyenler, 1-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında geçerli bu kampanyanın sunduğu fırsatları değerlendirmeli.

Esas değinmek istediğim konu, yurtiçinde yaşanan bu güzel tablonun, birlikteliğin, eşsiz fırsat ve avantajların, son yıllarda temeli atılan gayrimenkul sektörünün dışa açılma çabaları çerçevesinde de kullanılması. Hem ülkemize güvenip çeşitli şehirlerde daha önce gayrimenkul satın alan müşterilerimize hem de son darbe teşebbüsü çerçevesinde tereddüde düşen potansiyel yabancı müşterilerimize güven vermek, onların acabalarını gidermek için Emlak Konut GYO ve GYODER, başlattıkları bu girişimi bir an önce yurtdışına taşımalılar.

Türkiye ekonomisi dış kaynakla büyüyen bir ekonomidir. Yabancıların ülkemizden satın aldıkları konut, işyeri ve sair diğer gayrimenkuller, doğrudan yatırım oldukları için ciddi bir döviz girdisi yaratmaktadır. Bu kaynak girişinin sekteye uğramaması için de hemen şimdi önlemler alınmalıdır. Ağustos ayı boyunca ülkemiz sınırları içinde devam edecek fırsat ve avantaj kampanyası, Eylül ayından itibaren ülke sınırları dışına taşmalıdır. Özellikle Ortadoğu kökenli yatırımcı ve bireysel alıcıların, son dönemde kayda değer ilgisi, Dubai'de Eylül ayında düzenlenecek, ülkemizden de ciddi sayıda katılımcı çeken uluslararası gayrimenkul fuarı merkez alınarak canlı tutulmalı, yine birlik ve beraberlik içinde ortak kampanya uygulanacak şekilde yurtdışında da bir tanıtım kampanyasına girişilmelidir. İnanıyorum, sektörümüz, ülke dışında da Türkiyemizin eskisi gibi, alışık olunduğu gibi, hatta daha da güçlü bir şekilde yolunda yürüdüğünü anlatmak için üzerine düşeni yapacak ve bu yolda öncü olacaktır.

BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler