İSTANBUL, FİNANSIN MERKEZİ OLUR (MU?)

17 Ekim 2016 Pazartesi Yazdır

Haddimi aşmayacağım; bir finans uzmanı olmadan, finans alanında bilgi ve deneyim sahibi olmadan, bu sorunun cevabını vermek, benim açımdan kolay bir iş değil. Ancak, şunu söyleyebilirimki, dünya şehirlerini 'finans merkezi' olma kriterlerine göre inceleyen “Global Financial Centers' Index 20” (GFCI20), İstanbul'un global bir finans merkezi olabileceğini, incelemeye değer görerek göstermiş.

GFCI20, 'iş çevresi', 'finans sektörü gelişimi', 'altyapı faktörleri', 'beşeri sermaye' ve 'itibari faktörler' başlıkları altında oluşturduğu çeşitli kriterlere göre incelediği dünya şehirlerini, puanlayarak, 'finansın merkezi' olmalarına göre sıralıyor. Global sıralamada, ilk 20'nin içinde olmanın önemli olduğu bu sıralamada İstanbul 57. sırada yer alıyor. Coğrafi konuma göre bakıldığında, İstanbul, “Doğu Avrupa ve Orta Asya" grubunda incelenmiş ve Varşova, Talin, Riga, Alma Ata, Prag, Budapeşte, Lefkoşa, Moskova, St. Petersburg ve Atina ile karşılaştırılmış; bu gruptaki sıralamada İstanbul'u Varşova, Talin ve Riga geçmiş.

İstanbul'un küresel olarak finans alanında daha da öne çıkmasını sağlayacak İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) hayata geçirilmesine yönelik olarak en somut adım, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), bu merkezde yer alacak binalarının, 16 Ekim 2016 günü, Sn. Başbakanımız Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen temel atma töreniyle atıldı.

İFM'de bundan sonrası biraz inşaat faaliyetiyle devam edecekse de asıl yapılması gereken işlerin inşaattan daha çok diğer alanlarda olduğu, GFCI20 raporundan anlaşılıyor. Biz gayrimenkulcüler, inşaatı severiz; satılacak, kiraya verilecek yeni mekânların oluşması, bizim pazarımızı büyütecektir. Ancak önemli olanın, öncelikle, talebi yaratmak olduğu da bir gerçek. Önde gelen bir gayrimenkul geliştirme şirketinin patronu, bir sohbette, “müşteride satın alma aşkı yoksa, bedava versen umursamaz" demişti; haklı olduğu gün gibi aşikar. Müşteri öncelikle ihtiyaç duyacak ki sunulan mal bir değer bulabilsin.

İFM de salt bir gayrimenkul projesi olarak kalmamalı; sadece Türk finans kuruluşlarının biraraya geldiği bir yer olmamalı. Finans alanında hem yakın coğrafyadaki öne çıkan hem de küresel ölçekte önde gelen diğer şehirler çok iyi analiz edilmeli, GFCI20 kriterleri de göz önüne alınarak, gerekli ise bir çok alanda ciddi reformlara gidilmeli.

Günümüz ölçeğinde finansa yön verebilmek, ülkelerin gelişmişlik düzeyine bir işaret. Birçok Avrupa Birliği ülkesinden daha büyük bir ekonomiye sahip, bir çok dünya ülkesinin bütçesinden daha büyük dış ticaret hacmine sahip ülkemizin sadece malların değil, paranın da el değiştirmesinde söz sahibi olması gerekir.

Eğer finansın başkentlerinden birisi olmayı başarır, adı, GFCI20'de “öne çıkanlar" arasında bile yer almayan ama potansiyeli ile çok daha fazlasını hak eden İstanbulumuz'u ilk 20 şehir arasına sokabilirsek, gayrimenkulcüler asıl o zaman sevinecek; ofis, konut, konaklama tipolojilerinde birçok yeni bina yapılıyor ve satılıyor/kiralanıyor olacak…


BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler