GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARI GELECEK 10 YILIMIZI KURTARIR

13 Haziran 2016 Pazartesi Yazdır

Sermaye Piyasası Kurulu'nun yayınladığı tebliğ ile profesyonel hayatımıza giren gayrimenkul yatırım fonları (GYF), özellikle 2016 yılında verilen fon kuruluş izinleriyle gayrimenkul sektörü basınının en rağbet gösterdiği haber başlıklarından birisi oldu.

Gün geçmiyorki, yeni bir gayrimenkul portföy şirketinin, yeni bir fonun kurulduğu veya yeni bir fon için özellikle yabancı gruplarla işbirliği yapıldığı basında yer almasın… İnsan bu haberleri okuyunca, gelecek 10 yılda gayrimenkul sektöründe finans sıkıntısı olmayacak kanısına varıyor…

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), 30.12.2012 tarih ve 28513 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6362 sayılı yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile ülkemizde gayrimenkul yatırım fonları ilk defa hukuki alt yapıya kavuşmuş oldu. 03.01.2014 tarih ve 28871 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği ile de Kanun'un Sermaye Piyasası Kurulu'na verdiği yetki kapsamında bu fonların kurulmasına, faaliyetlerine, nitelikli yatırımcılara satışına ve faaliyetlerine ilişkin esaslar ayrıntılı olarak düzenlendi. Yurt dışında sıklıkla görülen ve daha çok kurumsal yerli ve küresel yatırımcılara yönelik kurulan bu tür fonlar, gayrimenkullerin menkul kıymetleştirilmesine imkân sağlayan, büyük ölçekli gayrimenkullere likidite kazandıran, yatırımcıları ve gayrimenkul sahiplerini buluşturan sermaye piyasası enstrümanları olarak öne çıkıyor.

Hali hazırda 6 gayrimenkul portföy yönetim şirketi, SPK'dan gayrimenkul yatırım fonu kurabilmek için lisanslandırılmış durumda. Yakın zamanda yenilerinin, bu sayıyı artırması bekleniyor. Diğer yandan kuruluş işlemlerini tamamlayan ve SPK'dan fon kurma yetkisi alan gayrimenkul portföy yönetim şirketleri ve gayrimenkul yatırım fonu kurma hakkı tanınan portföy yönetim şirketleri, birer ikişer gayrimenkul fonları için de SPK'dan izin almaya başladılar. Kimisi yatırımcısıyla dahi el sıkıştı ve fon toplamaya, kimisi de fonlarını, yerli/yabancı nitelikli yatırımcılara anlatmaya başladı. Yakın zamanda, büyük ölçekli gayrimenkullerin, yatırım fonları tarafından satın alındığı haberlerinin de sektörel ve/veya ulusal basında yer alacağını söyleyebiliriz.

Gayrimenkul yatırım fonları için birçok nitelikli yatırımcı ve finans kuruluşu, şu an “bekle & gör" yaklaşımı içinde. Genelde finans kuruluşları, yatırım yapacakları ya da müşterilerine önerecekleri fonlara, İngilizce'de “track record" olarak bilinen, dilimize “geçmiş gerçekleşmeler" olarak tercüme edilebilecek performanslarına bakarak karar verirler. An itibariyle, yeni bir yatırım aracı olduğu için gayrimenkul yatırım fonlarının bir geçmiş gerçekleşme/performans kaydı oluşmuş değil. Yatırımcılar belki diğer yatırım enstrümanlarına göre daha farklı bir yaklaşımda bulunmalı, cesaretli olmamalılar.

Getiri rasyosu itibariyle Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in dahi örnek gösterdiği gayrimenkul sektörü, gayrimenkul yatırım fonlarının da yaratacağı sinerji ile hali hazırda sağladığı kazanımların daha da üstünü zorlayacaktır. Yatırımcıların en nihayetinde, uzun vadede, Türkiye gibi her yıl nüfusu artan, çekirdek aile birey sayısı düşen ve doğrudan yabancı yatırımcı çeken bir ülkede, genelde hiçbir gayrimenkulün kaybettirmediğinin bilincinde olması gerekir.

Yurtdışında çok tanıdık ve alışık olunan gayrimenkul yatırım fonları, Türkiye'nin yeni finansal/gayrimenkulsal yatırım aracı olarak, hem tasarrufların oluşmasına, hem de bu tür yatırım enstrümanlarını seven yabancı yatırımcıların ülkemize çekilmesinde etkin rol oynayacaktır. Önümüzdeki 10 yılda, gayrimenkul sektörünün ve kentsel dönüşümün finansmanında, gayrimenkul yatırım fonlarının sıklıkla gündeme geleceğini tahmin ediyorum.


BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler