FETÖ GAYRİMENKULLERİ NE OLACAK? BİR ÖNERİM VAR

3 Eylül 2016 Cumartesi Yazdır

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finans desteği sağlayan kişilerin, firmaların mallarına, gayrimenkullerine bazı dernek ve vakıfların eğitim ve sağlık tesislerine el konuldu, konuluyor. Basına yansıyan bilgilere göre, daha önce eğitim için kullanılan gayrimenkuller Milli Eğitim Bakanlığı'na, sağlık için kullanılanlar Sağlık Bakanlığı'na devredilecek ve yine benzer işlevlerle, bu kez halkın yararına hizmet verecekler. Peki ya diğerleri?

Henüz sanırım süreç tamamlanmadı; hâlâ bir takım firmalar ve bazı kişiler inceleme altında. Bu da demek oluyorki, hali hazırda Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne aktarılan gayrimenkullerin sayısı da artacak.

Devletimiz daha önce özelleştirme kapsamına alınan ya da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kapsamına alınan kuruluşların sahip olduğu gayrimenkulleri satıp, gelirini Hazine'ye aktardığı gibi sanırım Milli Emlak bünyesine devredilen FETÖ gayrimenkulleri için de aynı kararı verecek. Tahminen, öncelikle yine kamu kurum ve kuruluşlarının mekânsal ihtiyaçları gözden geçirilecek; onların işlerine yarar nitelikteki gayrimenkuller onlara devredilecek, diğerleri yeni sahiplerini bulmak üzere satışa çıkarılacak.

İşte bu noktada Devletimizin söz konusu ihtiyaç fazlası FETÖ gayrimenkullerinin satışından elde edilecek geliri değerlendirmek için benim bir fikrim var: yeni bir Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) binası inşa edelim.

15 Temmuz'da darbe yapmaya teşebbüs eden hainler, biliyorsunuz TBMM'yi de bombalama cesaretini gösterdiler. Yüce Meclisimiz, bir kez daha 'gazi' oldu. Bir vesile ile Meclisimiz'i ziyaret etme ve hainlerin sebep olduğu hasarı gözlerimle görme fırsatı buldum. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) önemli bir girişime imza attı ve “Milletin Meclisini Millet Yapar" sloganıyla, üyesi olan bazı firmaların maddi katkılarıyla Gazi TBMM'nin onarımını üstlendi. Bir vatandaş olarak kendilerini tebrik ediyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum.

Tekrar önerime dönecek olursam; mimarisi Avusturyalı mimar Prof. Clemens Holzmeister'a ait olan bugün hâlâ kullanılan TBMM binasının 1939'da temeli atıldı ve çeşitli duraklamalar nedeniyle inşaatının uzun sürmesi sonrasında Ocak 1961'de kullanılmaya başlandı, bugünkü bina 55 yaşında. Genel Kurul salonu yakın geçmişte yenilendi ama diğer kısımlar hâlâ ilk inşa edildiği haliyle duruyor. Gerek taşıyıcı sistem gerekse de iç mimari anlamında, mevcut binanın bir bütün ve genel olarak elden geçirilmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu da bir bakıma yeni bir bina yapmak kadar masraflı bir iş olacaktır. O nedenle yeni bir binanın projelendirilmesi, bugünkü teknolojik sistem ve altyapı ile uzun yıllar ülkemize hizmet edecek yeni bir meclis binasının inşa edilmesi son derece uygun olacaktır. Kaynağı da bence hazır; milleti hiçe sayan FETÖ'cülerin gayrimenkullerinin satışından gelecek gelir bu inşaat için düşünülebilir.

Mevcut bina ne olacak diye soranlara da yanıtım, “bir 'Türkiye Demokrasi Tarihi Müzesi' için daha iyi bir bina olamaz herhalde" olur…


BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler