ANAYASA REFERANDUMU GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜ ETKİLER Mİ?

23 Ocak 2017 Pazartesi Yazdır

Terminleri seven bir toplumuz. Herhangi bir karar alacakken, bir konuda yeni bir adım atacakken, bir alanda değerlendirme yapacakken, eğer yakın gelecekte önemli bir olay varsa, mutlaka o olayın geçmesini veya nasıl sonuçlandığını görmek isteriz. Birçok defa, bizden bir konuda görüş, karar, tavır beklenirken cevap olarak “hele bir bayram geçsin”, “yılbaşından sonra bakarız”, “tatile gidip gelelim, sonra”, “hafta başı konuşuruz”, “seçim bir olsun bitsin bakalım” gibi her daim dilimize cuk oturacak bir vade belirleyiveririz ve arkasında sıkı sıkı dururuz, o vadeyi sahiplenir ve severiz.

Bu makalenin başlığındaki sorunun cevabı da, halkımızın bu tariflenen vadelendirme sevgisi çerçevesinde, normal olarak “etkiler" olacaktır. Sanırım gerek, müteahhit ve geliştirici tarafta gerekse de satın alıcı müşteri tarafında, eğer herhangi sürpriz bir gelişme olmaz da Sn. Cumhurbaşkanımız Anayasa'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onaylar ve referandum kesinleşirse, “hele bir referandum geçsin" cümlesini çok defa duyacağımızı düşünüyorum…

Son 1-2 yıl hariç, son 15 yıllık dönemde, gerek ticaretin, gerekse de bankacılık ve finans alanının, siyasi gelişmelerden çok etkilenmeden hayatlarını idame ettirmesine alışmıştık; belli bir siyasi ve ekonomik istikrar çerçevesinde, öngörülebilirlik mümkündü. Son yaşanan terör olayları, darbe teşebbüsü, maalesef dna'mızı bozdu. Siyasi gelişmeleri yeniden takip eder duruma geldik. Siyasi hayatta, Cumhuriyetimiz'in, devletimizin yönetim sisteminde ciddi bir değişiklik getirecek Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin oylanacağı referandumun, gayrimenkul sektörünü etkilemeyeceğini söylemek, pek mümkün görünmüyor bence.

Nisan 2017 başında yapılması beklenen söz konusu referanduma kadar 2 aylık süreçte, özellikle konut satışlarının nasıl bir seyir izleyeceği hepimiz için bir merak konusu. Ticari gayrimenkul tarafında da gerek satın alma, gerekse de kiralama eğiliminin, 2016'dan miras kalan “yavaşlama" etkisinde olacağını düşünüyorum. Ticari hayat, ister istemez, referanduma giden süreçte eğilimleri, olası kabul veya ret sonucuna göre ticaretin nasıl etkilenebileceğini öngörmeye çalışacak.

Eğer Anayasa değişikliği reddedilirse, alışık olunan sistemde, ticari hayatın hızlanması beklenebilir. Eğer değişiklik onaylanır ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilirse, hayatımıza bu defa nasıl bir hükümet değişikliğinin olacağı, yeni sistemde yürütme ve yasamanın nasıl bir ilişki içinde olacağı, Parlamenter Sistem ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin karşılaştırılması gibi konular girecek. Bu konular da, yine özellikle konut satışlarını, ticari gayrimenkul satış ve kiralamasını olumsuz etkileme potansiyeline sahip.

Emlak Konut GYO'nun, geliştirdiği projelerde 20 yıl vadeli konut satışına imkan sağlayacak bir kampanya hazırlığında olduğu işitiliyor. Diğer bir takım müteahhit/geliştirici ağırlıklı derneklerin de Emlak Konut GYO'yu takip edip, benzer bir yeni kampanya tasarlaması bekleniyor. Bu tür hamleler son derece yerinde olup, Anayasa referandumunun olası olumsuz etkilerini -satışların düşmesini, yavaşlamasını- bertaraf etmeye yarayacak etkiye sahip olacaktır. Tüketiciye güven verecek ve tüketiciyi bekleme, erteleme eğiliminden alıkoyacak cazibeler yaratmak, son derece gerekli.

Anayasa referandumunun, ülkemize hayırlar getirmesini dilerken, referanduma kadarki ve sonrasındaki sürecin, sektörümüze olumsuz etkilerinin minimum düzeyde kalmasını temenni ediyorum…

BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler