AHMET AĞABEY FORMÜLÜNÜ AÇIKLIYORUM

14 Aralık 2015 Pazartesi Yazdır

Gayrimenkul sektörü için satışta, pazarlamada, iş geliştirmede ve inşaatta uygulanabilecek şekilde "Ahmet Ağabey" formülünü açıklıyorum.

Eminim, formülü okuduğunuzda, siz de daha önce bu formülü, bir ara ya da hâlâ, kullandığınızı ya da kullandırıldığınızı hatırlayacaksınız. Her ne kadar "iş" kavramı çerçevesinde satış, pazarlama, iş geliştirme, finans konularındaki deneyimlerden ortak çıkarımlarla, genel geçer teoriler üretilse de, her sektörün her problemin kendine has bir çözüm yaklaşımı olabiliyor. Dünya üzerinde, bu kadar çok malzemenin, bu kadar çok insanın söz sahibi olduğu çok az ürün üretiliyor. Gayrimenkul yatırımları, diğer bir deyişle oturduğunuz daire, çalıştığınız ofis, seyahate çıktığınız havaalanı, üretim sürecinde binlerce kalem malzemenin, binlerce insanın birlikte veya sıralı bir şekilde, birbirlerini tamamlayacak tarzda bir araya gelmesi ile vücuda geliyor. Tek göz bir konuttan, en karmaşık ulaşım tesislerine kadar binalar, doğal olarak belirli bir sistem, belirli bir iş akışı ve belirli bir uzmanlık neticesinde oluşuyor. Kamu için yapılan bir tesis değil de "tüketiciye" sunulacak ve satılacak bağımsız bölümler veya binaları konuşuyorsak da, işin içine bir de 'pazarlama' ve 'satış' kavramları giriyor.

Haliyle gayrimenkul sektörü de bir çok diğer sektörde olduğu gibi değişen insan ve toplum yapısına uygun olarak gelişmek, farklılaşmak ve yenilenmek zorunda. Değişimi kavrayamayanlar, gittikçe daha fazla maddi kaynak, daha fazla zaman ve daha fazla emek vererek, maliyetlerini artırıyorlar ve sonrasında da sonuç olarak bu maliyeti taşıyamaz ve ayakta duramaz hale geliyorlar. Bu bağlamda sektörümüz oyuncularının da çağdaş yönetim, yönetişim tekniklerini, şirketlerine, yatırımlarına uyarlaması gerekiyor. Da... Durum gerçekten öyle mi ilerliyor? Pek sanmıyorum... "Patron hissi" denen olgu mutlaka var. Profesyonellik, kurumsallaşma her zaman tercih ediliyor (ne kadar uygulanabildiği tartışmalı bence), evet. Ancak her daim yine bir "Ahmet Ağabey Formülü" olarak adlandırdığım formülün ağırlığının, işlerimizde geçerliliğini koruduğunu düşünüyorum. Peki, kim bu Ahmet Ağabey? Gayrimenkul sektöründe de uzmanlaşmış, yetişmiş kişiler bağlamında satış, pazarlama, iş geliştirme, inşaat/uygulama profesyonelliği söz konusu.

Ancak, her daim sektörümüzde gerek patronun ya da patron adına işi yürüten işveren vekilinin (genel müdür, genel koordinatör, genel müdür yardımcısı, vs. üst düzey yöneticinin), lafına, deneyimine, işaretine, hamlesine güvendiği, onlarca profesyonelin hazırladığı, dile getirdiği onca rapor, bulgu, önermenin ağırlığının kat be kat üstünde, lafı, önerisi, tavrı ve tarzı değer gören, en az bir "Ahmet Ağabey"i mutlaka vardır. "Ahmet Ağabey şu gazeteye reklam girmiş, biz de girelim", "Ahmet Ağabey şu indirimi uygulamış, biz pahalı kalmayalım", "Ahmet Ağabey şu tip binalar yapmaya başlıyormuş, biz de yapabiliriz", Ahmet Ağabey şu bölgeden arsa topluyormuş, biz de o taraflara bir bakalım" gibi daha pek çok cümlenin birçok gayrimenkul şirketinde kurulmuş olduğunu düşünüyorum. Sözüm, özellikle profesyonel yöneticilere: Ahmet Ağabey'i iyi 'takip edin'...

BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler