3D; MİMARLIKTAN SONRA SIRA İNŞAATTA

8 Mayıs 2017 Pazartesi Yazdır

5 Mayıs 2017 tarihli Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde Sn. Gila Benmayor, “Kadıköy Hapı Yuttu, Dönüşemeyen İnşaat Sektörü de Yutacak” başlıklı yazısında, yakın gelecekte inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılacağını düşündüğüm 3D (Three Dimension – Tr: Üç Boyut) teknolojisine geçişe ayak uyduramayacak sektör oyuncularının yok olmaya mahkum olduğunu dile getirmiş ki şiddetle katılıyorum.

Yaşadığı Kadıköy'deki vahşi kentsel dönüşümden, yolları kaplayan hafriyat kamyonlarından, şantiye etrafındaki beton mikserlerinden, ehil olmayan işçilerden hareketle, inşaat sektörünü ciddi anlamda topa tutan yazar, gayri safi milli hasıla içinde önemli bir ağırlığa sahip, bir çok alt sektörü etkileyen ve tetikleyen gayrimenkul-inşaat sektörünün, çağın teknolojik gelişmelerine ve yöntemlerine ayak uydurması gerektiğini, yurtdışı proje ve firma örnekleri vererek önermiş ki bu önermesinde de son derece haklıdır.

Türkiye'de bilgisayarların ve tasarım-çizim yazılımlarının mesleğimize yeni yeni nüfuz ettiği dönemde eğitim almış ve teknolojinin mesleki uygulamalara girişinin, iki boyutlu bir mimari iletişimden üç boyuta geçişin şahidi olmuş bir mimar olarak, projedeki kütlelerin, hacimlerin üç boyutta ilişkilerini tasarlamak, ışığın projedeki etkisini maket yapmadan da görebilmek, kısıtlı zamanda eş zamanlı olarak hem avan hem de uygulama/ruhsat projesi düzeyinde çizim yapabilecek imkana sahip olmak ve en nihayetinde çizdiğimiz projeleri müşterilere anlatmak kolaylığı bakımından “3D – Üç Boyut" teknolojisinin mesleğimizi nasıl değiştirdiğini, işimizi kolaylaştırdığını ve hızlandırdığını rahatlıkla anlatabilirim. 3D teknolojisini, mimari proje üretim, iletişim hizmetlerine adapte edemeyen mimarlık ofisleri iş kayıpları yaşadılar. Üç boyut teknolojisine adaptasyonda hızlı hareket eden yeni nesil mimarlık ofisleri, tasarım kaliteleri ve zenginlikleriyle öne çıkıp, 3 boyutlu çizim ve modelleme teknikleri kullanarak hazırladıkları sunumlar ile müşterilerine rahatlıkla mimari tasarımlarını aktarabildiler. Birim zamanda tek bir projeyle değil, birkaç projeyle ilgilenebildiler; iş hacimlerini ve gelirlerini artırırken, tasarım nosyonlarını geliştirdiler.

Sn. Gila Benmayor'un yazısında da referans verdiği Dünya Ekonomik Forumu'nun, Boston Consulting Group ile birlikte hazırlayarak geçenlerde yayınladığı “İnşaatın Geleceğini Yeniden Şekillendirmek" raporu, 3 boyutlu yazıcılar ile yapılan evler, otomatik olarak tasarlanmış hastaneler ve prefabrik gökdelenler ile inşaat sektöründe yaşanan yeni gelişmelerin, bir zamanların fütüristik rüyaların gerçeğe dönüşeceğini vurguluyor3D – Üç boyut, mimarlığı değiştirdiği ve dönüştürdüğü gibi inşaatı da dönüştürecek, hiç şüphesiz. Önemli olan, sektörün, firmaların bu değişim ve dönüşüme adaptasyon hızı olacak. Maliyet optimizasyonu, müşteri beklentilerinin zamanında karşılanması, üretimde belirli bir standartlaşmanın yakalanması, üç boyutlu üretim teknolojisi ile mümkün hale gelecek. Bir çok malzeme, sistem ve ürün üretimi konusunda 3D yazıcıların olanca hızıyla girdiği hayatımızda, şu ara yeni yeni duymaya başladığımız “bina inşa eden 3D yazıcılar", sanırım yakın gelecekte kanıksanacak hale gelecek. Özellikle tek katlı, hızlı üretime imkân tanıyan modüler olarak tasarlanmış yapıların üretilmesinde, klasik malzeme-usta-işçilik döngüsü kurmak yerine birkaç günde oturulabilir bir bina vücuda getiren 3D yazıcıların şantiye ortamına getirilmesi, yapı malzeme ve elamanlarının 3D yazıcıya yüklenmesi, kesintisiz enerjinin sağlanması yeterli olacak.

Umarım sektör oyuncuları; tasarımcılar, mimarlar, mühendisler, geliştiriciler, karar vericiler ve yatırımcılar, şantiyelerde sıklıkla karşılaştığımız iş makinasının çalışmasını izleyenler gibi bu dönüşüme seyirci kalmazlar.

BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

  1. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP Yapı


Etiketler