2017'NİN ÖZETİ: ALICI, YATIRIMCI, KİRACI KRALDI

25 Aralık 2017 Pazartesi Yazdır

2017 yılını tamamlamaya sayılı günler kala, yılın son makalesini, gayrimenkul sektörümüze ilişkin kısa bir özete, bence en çok öne çıkan konuya ayırmak istedim. Makalenin başlığı, aslında makalenin geneline ilişkin fikri net bir şekilde ortaya koyuyor; birçok açıdan, bu bitmeye yüz tutan yıl, gerek işyeri gerekse de konut alıcıları, yatırımcıları ve ilk kez konut/işyeri kiralayan kiracılar açısından avantajlı bir yıldı.

Kısaca hatırlamak gerekirse, 2016 yılı, AK Parti'deki genel başkan ve dolayısıyla hükümet değişikliği, canımızı acıtan, zarar çapı büyüyen, şehir merkezlerine odaklanan terör olayları, 15 Temmuz darbe teşebbüsü, Suriye içinde terör odaklarına karşı girişilen operasyonlar, darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal, Avrupa Birliği ile soğuyan ilişkiler nedeniyle son derece zor bir yıl olarak geçmişti. Sonrasında gelen 2017 yılı, bir önceki yılın terör/darbe yaralarının sarılması, taviz verilemez bir hedef olan ekonomik büyümenin sürdürülmesi, darbecilerin devlet sisteminden temizlenmesi, terör olayları nedeniyle görece ülkemizin yurtdışında oluşan kötü imajının düzeltilmesi için bir yeniden ayağa kalkma yılıydı.

Ülkemize gelen yabancı turist sayısının yeniden artmaya başlaması, Rusya ile birlikte alınan inisiyatif ile Suriye'deki krizin/iç savaşın bitirilmesine yönelik atılan adımlar, 3. çeyrek itibariyle yakalanan %11,1'lik büyüme, terör olaylarındaki nispi azalma, 2017'de hedeflenen yara sarma operasyonunun başarıya ulaştığını gösteriyor.

Sektörümüz açısından bakıldığında ise gayrimenkul satın alanlar, gayrimenkule yatırım yapanlar, bir işyeri/konut kiralayanlar, 2017 yılında birçok şansı birarada yakaladı. Bu şansları kısaca özetleyerek, 2017'nin son makalesini tamamlamak isterim:

Seçme Şansı: Özellikle 1 Ekim 2017'de yürürlüğe giren yeni imar yönetmeliği öncesinde ruhsat alma derdine düşen gayrimenkul geliştirme şirketlerinin yeni projelerinin de eklenmesiyle, 2017 yılında satışa sunulan gayrimenkul projelerinde sayıca önemli bir artış yaşandı. Bu gelişme, geçen yıllarda satışa sunulan projelerle birlikte, konut/işyeri satın almak isteyenler için çok ciddi bir alternatif zenginliği yarattı.

Müzakere Şansı: Eski zamanlarda, bir konut/işyeri satın almak için karar verme süresi belki 3-4 hafta iken, sona ermesine birkaç gün halan 2017'de bu süre 5-6 haftaya çıktı. Satın alınacak konutu/işyerini daha doğru tespit etmek, fiyatını diğer projedekilerle daha iyi karşılaştırmak, proje ve projeyi geliştiren şirket hakkında daha çok bilgi/referans elde etmek için süre kazanıldı.

Pazarlık Şansı: 2017 ve 2016 öncesi yıllarda, talep belli bir seviyedeyken, bugün satılamayan daire/ofis için en çok ertesi gün bir müşteri adayı bulunabiliyordu. Bir konut/işyeri satın alacak müşteri, o gün satın almadığı konutun/işyerinin birkaç gün sonra satıldığını duyabiliyordu. Dolayısıyla, belki kendi limitlerinin üzerinde olsa bile, pazarlık yapma gücüne sahip olamadan, satıcının belirlediği veya verdiği cüzi indirimi kabullenerek o konutu/işyerini satın almak zorunda kalıyordu, müşteri kendisine verilen fiyatı değerlendiriyordu. Halbuki, 2017 yılında, satıcıların hazırladığı fiyat listeleri bir kenara bırakıldı, satış ofisine adım atan ender sayıda müşteri adayının teklif ettiği satın alma bedeli bu defa satıcılar tarafından değerlendirilir oldu.

Vazgeçme Şansı: Bence, 2017 yılının gayrimenkul alıcı/yatırımcı müşteriye ve kiralamak için konut/işyeri arayan kiracılara sunduğu en önemli ayrıcalık 'vazgeçme' şansıydı. Eskiden, sınırlı sayıda yeni/sıfır konut/işyeri projesindeki veya 2. eldeki gayrimenkuller için satıcı tarafın belirlediği, pazarlık şansı pek olmayan fiyatla konut/işyeri satın almak zorunluluğu hissedilirken, 2017'de, satın almayıp, kiralamayıp, “biraz daha bekleyeyim" denebilen bir dönem yaşandı. Bu bekleme sayesinde, özellikleri itibariyle beklentilere ve fiyatıyla cepteki limitlere daha uygun konutlar/işyerlerine erişildi; belki pişmanlıklar azaldı, yatırım kazançları çoğaldı, sair ihtiyaçlar için bütçe oluştu.

Hem ailemiz, hem ülkemiz ve devletimiz, hem de bütün dünya için 2018'in, 2017'den daha güzel geçmesi dileği ve duasıyla…


BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP YapıEtiketler