Kredili Satışlarda Emlakçı'nın Önemi !

9 Temmuz 2012 Pazartesi Yazdır

Emlak satışlarında konut kredilerine yönelik faiz oranlarının düşmesi, bir miktar birikimi olan çok sayıda insanın, özellikle genç hane halkının ve orta gelirlilerin, konut sahibi olmasına imkan sağlıyor.

Emlak satışlarında konut kredilerine yönelik faiz oranlarının düşmesi, bir miktar birikimi olan çok sayıda insanın, özellikle genç hane halkının ve orta gelirlilerin, konut sahibi olmasına imkan sağlıyor.  Özellikle yaz döneminde ve Ramazan arefesinde yaşanabilecek nispi durgunluktan etkilenmemek amacıyla projelerde birbiri ardına kampanyaların sıralanması, bankaların da kredi faiz oranlarında yeni puanlamalara gitmeleri ve alternatifler üretmeleri piyasanın yaz döneminde de hareketli olacağını gösteriyor.  İşte bu nedenle bu yazımızda Emlak Müşavirlerinin bu dönemde sıkça karşılaştığı kredili satışlarda dikkat etmeleri gereken hususlara değineceğiz.

1- Krediye Uygunluk

Krediye yönelik işlemlerde, kredi kullanılacak olan taşınmazların kat irtifak veya kat mülkiyet tapusu olması gerekiyor. Bu hususta emlak müşavirlerinin, dublekslerin bölünerek veya çatı piyesinin ayrı olarak satılması gibi durumlarda kredilendirmenin mümkün olamayacağını unutmamaları gerekiyor. Sonradan sıkıntı yaşamamak için de tapu örneğini aracılık işlemi başlangıcında mal sahiplerinden temin etmenizde çok yarar var.

2- Masraflar

Tüketiciler, konut kredisi alırken yalnızca bankaların reklam olarak ilan ettiği faiz oranlarını karşılaştırarak karar vermektedir.  Oysa Emlak Müşavirleri faiz dışında müşterilere karşılacakları masraflar hakkında bilgi vermelidir. Bunlar, Dosya Masrafları (bankaların aldığı), Tapu Harçları ve Döner Sermaye Ücretleri,  Sigortalar (DASK ve Konut Sigortası), sizlere ödeyeceğiz Hizmet Bedelleri ve ödenmesi gerekecek olan aidat ve vergilerdir.

3- Bütçe ve Finansman

Müşterilerinizin öncelikle verebilecekleri peşinat miktarını ve ne kadar süre ile ne kadar miktarda taksit ödemesi yapabileceklerini belirleyin. Bu hususta evin değerinin en az dörtte birinin peşin olarak ödeneceğini hatırlatmanızda yarar var.  Ayrıca taksit ödemelerinin hangi fiyat aralığındaki portföyleriniz ile eşleştiğini belirleyin. Emlak Müşavirinin bu aşamadaki rolü emlak aracılık hizmetinden ziyade gelir kaptalizasyonuna yönelik bir uzmanlık olarak düşünülmelidir. Unutmayın, satış hedefinin ve miktarının büyük olmasından ziyade satışın doğru ve sağlıklı olması ana hedeftir.

4- Gelirler ve Kredi Yönlendirme

Bankalar öncelikle yönlendirdiğiniz müşterilerin, düzenli gelir ve temiz kredi özgeçmişi gibi kriterlere bakıyorlar. Bu hususta bankaların kredi kullanacak olan müşterilerinizden istediği evrakları temin etmelerine yardımcı olun. Ayrıca çeşitli bankalarla yapacağınız anlaşmalar ile hem hızlı geri dönüşler hem de ek gelirler (komisyon) elde edebilirsiniz. Özellikle bazı bankaların müşteriyi bankaya bile yormadan bütün evrakları sizin kanalınızla temin etmesi müşteri nezdinde işlerin ne denli profesyonelce yürüdüğünün de kanıtıdır. Ancak bankadan on-line yada cep telefonu sistemiyle verilen onayın ön onay olduğunu, evrakla belgelenmeyen beyanların onay alamayacağını unutmayın. Yönlendirilecek olan kredilerde sadece faiz oranı, müşterinin doğru yönlendirilmesi için yeterli değildir. Zira bankaların dosya masrafı adı altında, ekspertiz raporu gibi çeşitli kalemler için aldığı bazı total ücretler bulunmaktadır. Özellikle bu tarz kredilerde maliyet kalemlerinin her birini ayrı ayrı incelemeniz ve total tabloda en uygun krediyi tespit etmeniz uygun olacaktır.

5- Ekspertiz İşlemleri ve Raporları

Konutların bedeli değerleme uzmanları aracılığı ile belirlendiğinden, ekspertiz işlemleri için bankalardan yönlendirme yapılıp yapılmadığını, hangi firma yada kişinin geleceğini öğrenebilir ve takip edebilirsiniz.

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız unsurlara dikkat edildiği takdirde ‘pazarlama faaliyetini gerçekleştiren’ eğitimli ve bilgili Emlak Müşavirlerinin sektörümüzde ne derece önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.


Etiketler