İzmir'in Yükselen Yeni Değerleri

11 Şubat 2016 Perşembe Yazdır

Tüm büyükşehirlerde yaşanan olağan büyüme süreci İzmir'de de kendini gösteriyor. Arsa-arazi üretiminin söz konusu olmadığı Karşıyaka, Alsancak, Konak gibi merkezler zaten doyma noktasına ulaştığı için İzmir, kentin kıyısında kalan dünün bakir alanlarında inanılmaz bir gelişme gösteriyor.

Aslında tüm bu gelişmeler emlağa yapılan yatırımın ne denli önemli ve kıymetli olduğunun, her dakika değer kazandığının en açık göstergesi. Bugün İzmir'de yapılacak arsa-arazi yatırımlarının gözdesi olan Menderes, Ayrancılar, Torbalı ve Ödemiş kısa bir süre öncesine kadar ikincil öneme sahip noktalardı. Öyle ki kentin çıkış noktasının ucunun Gaziemir'e kadar olduğu şeklinde yanlış bir kanı vardı. Oysa aslında şehirde çok bakir, altyapının sıfırdan kurulmasıyla da ayrıca değer kazanacak altın değerinde noktaları bugün İzmir'in en önemli noktaları halini alıyor. Bu noktalar önem sırasına göre sıralandığında ilk sırayı Menderes alıyor. İki kata kadar imarlı 300 metrekare büyüklüğünde bir arsa geçtiğiniz yıl 120.000 TL'ye pazarlanırken bugün aynı arsa minimum 150.000 TL'den satılıyor.

İmar planı ve arsa büyüklüğü arttıkça elbette arsa fiyatı da artış gösteriyor. Arsa alımında şehre yakınlık İzmir için önemli. İşte bu nedenle Ayrancılar bölgesi en gözde ikinci lokasyon halini aldı. Fiyatların neredeyse Menderes'teki seviyelere yakın olduğu Ayrancılar'dan sonraki gözde nokta ise Torbalı. Ancak Torbalı'da sanayi imarlı yerleşim yoğun olduğu için şehrin yanıbaşında, daha sağlıklı, doğal ve sakin bir hayatı yaşamak isteyenler mutlaka Menderes ya da Ayrancılar'ı tercih ediyor.

Emlakta ister yatırım isterse oturum olsun, arsa-arazi yatırımlarında köklü merkezlere yakınlık her zaman bir avantajdır. Zira yapılaşmanın oluşmasını beklemektense, mevcut yapılaşmanın olduğu alanların yanıbaşında olmak yatırımın karlılığı, amaç oturum ise de değerlendirilebilirlik açısından büyük önem taşır.

İşte bu nedenle kısa vadede dönüşüm bekleyen yatırımcılar için ilk önerimiz Menderes ve Ayrancılar, orta ve uzun vadede olmayı tercih eden kısıtlı bütçeli yatırımcılar için de ilk önerim Ödemiş'tir. Sosyal konutların inşasıyla hareketlenen Ödemiş, İzmir'in kayma gösterdiği alanlar arasında uzun vadede önemli bir yere sahip olacaktır.

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü


Etiketler