İstanbul'un en Kıymetli Yatırım Alanları!

21 Temmuz 2014 Pazartesi Yazdır

Seçimler, Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği ile projelere getirilen yeni kriterler, fiyatların sürekli artışı derken emlakta gündem hiç bitmiyor.

Elbette ekonominin lokomotifi olan inşaat&emlak sektörü devletin gündeminde her zaman ilk sırayı alıyor. Uzun zamandır üzerinde konuşulan, Çılgın Proje olarak da adlandırılan Kanal İstanbul Projesi ile beraber gündemin en önemli unsuru olan, yol güzergahlarının netleşmesiyle herkesin ilgi odağı halini alan Üçüncü Köprü inşası düne kadar terk edilmiş bakir alan konumunda olan bölgeleri bugün Türkiye’nin en kıymetli bölgeleri haline getirdi.

Terkos, Çatalca veArnavutköy’de metrekaresi 40 TL’den satılan tarla vasfındaki gayrimenkuller bugün metrekaresi 200 TL’yi aşan fiyatlarla satılıyor ve deyim yerindeyse kapanın elinde kalıyor. İmarlı arsalarda metrekare fiyatı ise 1.000 TL’yi buluyor. Bildiğiniz gibi bu tarz proje bölgelerinde istimlak vs. sorunlarla karşılaşmamak için yol güzergahlarının netleşmesi ve alımların buna göre yapılması önemlidir. Düne kadar bu bölgelere burun kıvırarak bakan yatırımcılar bugün ‘keşke ne olursa olsun o bölgeden bir küçük parsel alsaydık’ diye pişmanlıklarını dile getiriyorlar.     

Ben böyle dönemlerde fiyatları zaten çok yüksek olan bölgelere yatırım yapmaktansa o bölgelerdeki gelişmenin etkisini göstereceği yeni bir bakir bölgeye yatırım yapmayı çok daha uygun ve kazançlı görüyorum. Örneğin, bu dönemde havaalanı projesinin içinde yer almayan ama o güzergahın hemen yanında bulunan Karaburun’u öneriyorum. Özellikle arsa-arazi yatırımları için ideal bir bölge olan Karaburun’da, Havaalanı projesi bittiğinde metrekare fiyatlarının minimum 2.500 TL’den başlayacağı açıktır. Unutmayın, Ataşehir’in ilk merkezinde fiyatlar tavan seviyesindeyken merkezin yanındaki Şerifali’ye yatırım yapanlar, Bahçeşehir merkezinde fiyatlar doyma noktasına erişirken Ispartakule’ye yatırım yapanlar hep karlı çıktı ve bugün o modern merkezlerin en prestijli orta noktasında yer alır hale geldiler. Çünkü emlağa yatırım zaman ve kuvvetli bir öngörü gerektirir.

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Altın Emlak Genel Müdürü

Hakan Erilkun


Etiketler