Enerji Kimlik Belgesi Uygulaması Ertelendi

29 Mayıs 2017 Pazartesi Yazdır

Emlak ve inşaat sektöründe yeni uygulamaların ardı arkası kesilmiyor. Her zaman söylediğim gibi bu denli hızlı büyüyen ve ülke ekonomisinin lokomotifi olan emlak ve inşaat sektöründe değişim, gelişimi de beraberinde getiriyor. Bu çerçevedeki yeni uygulamalardan biri de Enerji Kimlik Belgesi oldu.

Bilen bilmeyen o kadar çok yorum yaptı ki gereksiz bir bilgi yığını ile maalesef sektörün ilgililerinin bile kafası karışır hale geldi. Konunun özü şudur; hem yapılaşmanın kalitesini korumak ve artırmak, karbon salınımı başta olmak üzere bazı kriterleri ile çevre dostu olan binaları teşvik etmek hem de mevcut binaların yapısal özelliklerini geliştirerek çevre dostu olmalarını sağlamak amacıyla her binaya Enerji Kimlik Belgesi verilmesi gündeme geldi. Bu teşvikteki ana kriter elbette vergi de ilgili binalara avantaj sağlamaktır. Belgelendirmenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetkilendirdiği ilgili kuruluşlarca yapılması gerekmektedir. Lakin alım-satım ve kiralamaya engel bir durum söz konusu olmadığı gibi böyle bir belgenin ibrazı da gerekmemektedir. İşte bu nedenle gereken zeminin sağlıklı oluşturulabilmesi için henüz erken olduğuna karar veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulamanın 2020'de başlayabileceğini duyurdu. Dolayısıyla şu anda bu yönde herhangi bir uygulama bulunmamaktadır.

Yapı sektörü geliştikçe ortaya çıkan bu uygulamalar elbette desteklenmelidir. Zira yalnızca yaşamsal alanların kalitesi değil yapıların dayanıklılığı ve modernizasyonu, yenilenebilir ya da donanımsal kalitesi artırılabilir binaları da bu formata uygun hale getirerek çevreye duyarlı yapılar oluşturulması elbette çağın gereği ve topluma karşı görevidir her bireyin. Kaldı ki bu standartlar, inşaatta kullanılacak malzemelerin kalitesini ve dolayısıyla yan sanayi üretimindeki kalite kalibresini yükseltecek, dolayısıyla pek çok dalda üretimden pazarlamaya kadar geniş bir sahayı revize etme gereği hasıl olacaktır. Çünkü bu sektörün hacmi ülke ekonomisine yön veriyor. Bakınız 2016 yılı içinde yapı kullanım izni verilen binaların yüzölçümü 202,3 milyon metrekare büyüklüğünde. Bunun %55'i konut, %25'i ticari kalanı ise ortak alanlara aittir.

Kentsel dönüşüm bazlı inşaatlarda da muhteşem bir hacim vardır. Öyle ki Kentsel Dönüşümün başladığı Mart 2014'ten sadece aynı yılın sonuna kadar olan döneminde bile 79.000 başvuru alındı. Gerçekleşen hacim konusunda 2016 yılı rakamları en sağlıklı yol göstericidir: 19.000'i aşkın bina yıkıldı.

İşte bu rakamlar sadece inşaat yapmayı değil kaliteli inşaat yapmayı zorunlu kıldığı için Enerji Kimlik Belgesi 2020 yılından itibaren inşaat sektörüne kalite yoncasına hizmet eden yapraklardan biri olacaktır.

Hakan Erilkun

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdür


Etiketler