ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ ARSA VE GAYRİMENKUL FİYATLARINI HAREKETLENDİRDİ

5 Ekim 2017 Perşembe Yazdır

Çanakkale'de köprü hareketliliği fiyatları inanılmaz derece etkilemeye devam ediyor. Şu anda Çanakkale'de en fazla değerlenen 4 bölge bulunuyor. Bunlardan ilki Lapseki. Lapseki merkezde arsa arazi bulunmuyor, konut ağırlıklı bir bölge. Burada fiyatlar köprü hareketliliğiyle beraber Çanakkale Merkez ile aynı seviyeye geldi. 100 metrekare büyüklüğünde bir dairenin fiyatı minimum 250.000 TL'den başlıyor.

İkinci bölge Lapseki'nin altında kalan ve villa imarlı olan Kangırlı bölgesi. Bölgede yüzde 15 villa imarı veriliyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde ortalama 75.000 TL civarında olan bir villa arsasını bugün 150.000 TL'den aşağı almak mümkün değil.

Üçüncü bölge olarak Yapıldak öne çıkıyor. Tıpkı Kangırlı gibi bu bölge de villa imarlı olup Kangırlı'daki villa arsasının bu bölgedeki değeri 300.000 TL civarında. Çünkü Yapıldak'ı cazip kılan en önemli unsur merkeze daha yakın konumda olması.

Dördüncü ve çok potansiyelli bölge ise Suluca bölgesi. Bu bölge Lapseki ile Çanakkale arasında kalan ve Bakanlık tarafından tarım alanı ilan edilerek yapılaşmaya izin verilmeyen bölgenin hemen yanında yer alıyor. Suluca'da tarlalar bulunuyor, henüz imara açılmadığı için büyük potansiyel arz ediyor. Bu nedenle geçtiğimiz yıl 1 dönümü 60.000 TL'den alıcı bulan tarlalar bugün 125.000 TL'den pazarlanıyor ve hızla alıcı buluyor.

Önümüzdeki 1,5 yıl içinde bu fiyatlar yüzde 150 oranında artmış olacak. Öncelikle Çanakkale 1915 köprüsü hayata geçtiğinde Suluca gibi tarım arazilerinin olduğu ama henüz imarı açıklanmayan bölgelerdeki imar türü ve oranı belli olmuş olacak. Bu da hangi bölgelerin daha gözde olacağını netleştirecektir.

Köprü civarındaki pek çok lokasyonun villa imarlı olacağı açıktır. Çünkü bölgede gerek zemin gerekse modelleme açısından (dokuyu bozmamak amacıyla) villa imarlı bir yapılaşma türü tercih ediliyor. Sadece Lapseki ile Çanakkale arasında kalan 7 ova büyüklüğündeki 141 bölge tarım alanı ilan edildiği için bu bölgelerde hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecek. Bu bölgeler Biga'ya bağlı Bakacak ve Taşoluk bölgesi ile Çokal, Bayramiç, Kumkale, Tuzla, Umurbey bölgeleri.

Hakan Erilkun

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdür


Etiketler