Birinci El Piyasaların KDV ile İmtihanı

5 Ocak 2013 Cumartesi Yazdır

Birinci el konut satışlarında KDV oranının \%18’e çıkınca tüketici \%17’lik ek zam kabusu ile, birinci el projeler ise satışın önünde ev bir engelle karşı karşıya getirildi.

Birinci el konut satışlarında KDV oranının \%18’e çıkınca tüketici \%17’lik ek zam kabusu ile, birinci el projeler ise satışın önünde ev bir engelle karşı karşıya getirildi. Gerek deprem yönetmeliği ve 2B arazilerindeki yeni düzenlemeler gerekse yeniden yapılanma hareketlerinin projelerin birbirinden cazip önerileri ile birleşmesi neticesinde birinci el piyasalarında oluşan büyük hareketlilik yerini sessiz bir bekleyişe bıraktı. Bir ev sahibi olmak isteyen yüzbinlerce tüketicinin umudu \%17’lik ek maliyet artışı ile neredeyse başka bahara kaldı. Bu durumda tüketici kendisine en yakın üç alternatiften birine yönelecektir. Dilerseniz bu seçeneklere geçmeden önce konuyla ilgili kararları tarih sırasıyla inceleyelim:

Gelişmelerin başlangıç tarihi 17 Nisan 2012’dir. Bu tarihte Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf paketiyle birlikte açıkladığı adil vergi düzenine ilişkin bazı düzenlemeleri ele aldı, bunların arasında konut da vardı. Bakan Şimşek, “KDV alınırken sadece metrekareye bakmayacağız onun yerine KDV konutun değerine göre belirlenecek” şeklinde bir açıklama yaptı. Yeni düzenlemede bölgelere göre kademeli KDV oranı belirleneceği ve 1 Haziran’a kadar ruhsat alanlar ise düzenleme dışında kalacağı ifade edilmişti. Vergi artışı olacağını duyan konut alıcısı da o dönemde harekete geçince piyasalarda olağanüstü bir hareketlilik yaşanmıştı. 

1 Haziran 2012: Takvimler 1 Haziran’ı gösterdiğinde, düzenlemenin geçerli olduğu tarihe gelindi ancak yeni KDV oranlarına ilişkin bir karar çıkmadı. İşte bu dönemde ruhsat artışında rekor bir sayıya ulaşıldı. Çünki KDV artışından etkilenmek istemeyen inşaatçılar, bu tarihe kadar bütün ruhsat başvurularını tamamladılar. Yapı ruhsatı alımında yüzde 26.4 artış kaydedildi. 

1 Ocak 2013: Konutta yeni KDV oranlarını belirleyen karar yayınlandı. Buna göre 29 büyükşehirde arsa metrekare değerlerine göre yüzde 1, 8 ve 18 oranında KDV belirlendi ve düzenleme bu tarihten itibaren ruhsat alan konutlarda geçerli oldu. Bu demektirki sektörde 800 bini aşan konut stoku için de yüzde 1 KDV avantajı oluştu. Konut alıcısı da haklı olarak yüzde 1 KDV’nin uygulandığı konutlara yöneldi, ‘daha uygun’ fiyatla konut alabileceğini ve daha fazla vergi ödemeyeceğini düşündü. 

4 Ocak 2013: Belirsizliklerin ortadan kalktığı, olayın netleştiği düşünülürken Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Uygulamaya bakacağız, durumunu izleyip, kamuoyundaki, sektördeki pozisyonuna göre yıl içinde ya da önümüzdeki sene bir daha gözden geçirebiliriz” diyerek, kararı revize etme sinyali verdi. Bu açıklamayla 2013 yılında ruhsat alacak konutlar için yeniden bir belirsizlik başladı. 

5 Ocak 2013 ve seçenekler: Konut alıcısı şimdi iki seçenek üzerinde düşünüyor: Acaba tüm birikimimi ortaya koyup, yılın ikinci yarısına doğru fiyat artışlarından etkilenmeden konut almalı mıyım yoksa yüzde 18 KDV uygulamasının yeniden düzenlenmesini bekleyerek yatırımımı ileri bir tarihe atmalı mıyım? Yoksa 29 ilin dışına çıkıp 100 metrekarenin altında bir gayrimenkule mi yönelmeliyim?
 


Etiketler