ANADOLU YAKASI'NIN ODAK NOKTASI: 'KOZYATAĞI'

21 Ağustos 2017 Pazartesi Yazdır

İstanbul Anadolu Yakası'nın konum açısından kilit noktası olan Kozyatağı, emlak hareketlerinin en yoğun lokasyonlarının başında geliyor. Bu bölgenin gerek konutta gerekse ticari emlakta Anadolu Yakası'nın en gözde lokasyonu.

Kozyatağı, Göztepe ve sahil bölgelerine yakınlığının yanısıra Ataşehir, Ümraniye hattının hemen yanında yer alması ve Kartal – Maltepe bölgesinin bağlantı noktası olmasından ötürü tüm hatların tam ortasında yer alıyor. Bu nedenle gerek konutta gerekse ticari emlakta prestijli ve ilk tercih edilen noktalar arasında başı çekiyor

Bölgenin bazı noktaları çok kıymetli ve fiyatlar bu bölgelere yakınlıkla belirleniyor. Bölgede emlak değerlerini belirleyen üç nokta var; bunlardan birincisi Atatürk Bulvarı ikincisi ise İnönü Bulvarı, üçüncüsü ise Bayar Caddesi . Bölgede satılık konutlarda metrekare fiyatı 9.000 TL. Elbette prestijli noktalara yaklaştıkça konutun yaşı ve büyüklüğünün de etkisiyle fiyatlar 11.500 TL'ye kadar çıkabiliyor. Kira fiyatları ise metrekare başına 19 TL'den başlıyor. (100 metrekare büyüklüğünde bir daire baz alınmıştır.)

Ticari Gayrimenkulün de Gözdesi

2015 ve 2016 yıllarında yıl bazında yüzde 19 değer kazanan bu bölgede ticari gayrimenkul çok kıymetli. Avantajlı konumundan ve olanaklarından ötürü bu bölgeye ANA AKS adı veriliyor. Bölgede plaza katlarında 12.500 TL civarında seyreden satılık ticari emlakın kira değeri metrekare bazında 18 USD'ye kadar çıkıyor. Bölgeye talep o denli yoğun ki Türkiye'nin ilk beş yıldızlı ofis binası bu bölgede inşa edildi ve yüksek fiyatlamaya rağmen şimdiden yüzde 70 doluluk oranına ulaştı.

Hakan Erilkun

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdür


Etiketler