2014’te yükselişin İlk Sinyalleri!

28 Şubat 2014 Cuma Yazdır

2014 yılı, emlak sektörünün büyük umutlarla başladığı bir yıl oldu. 2012’de yakalanan satış rekorlarının egale edildiği 2013, zirvedeki yerini aldığında emlak sektörü 2014’ü merak, heyecan ve umutla bekledi.

2014’ün çıkış hızının umulandan daha az olması bu yılın beklentilere cevap veremeyeceği anlamında yorumlanmamalıdır. Elbette paritelerdeki ani ve hızlı değişim piyasalarda soğuk duş etkisi yaratsa da emlak sektörü olağan yükseliş trendine devam ediyor. Bu nedenle her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de değerlendirme yapılırken makro etkenler göz önünde bulundurulmalı, her sektörün kendi içindeki dinamikler göz ardı edilmemelidir. Kaldı ki özellikle birbiri ardına gelen yeni, dev ve her biri inanılmaz projelerle emlak sektörü devletin de gözbebeği olduğunu gösteriyor.

Kanal İstanbul, üçüncü havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile başlayan projeler Gebze - İzmir otobanı, Haliç Metrosu gibi projelerle devam ediyor. Bu da o bölgelerde ilk olarak emlak hareketlerini tetikliyor. Dolayısıyla emlakta durgunluk söz konusu değil, ekonominin dinamiklerine göre yeniden şekillenme sözkonusudur. Bahar döneminin her açıdan tatmin edici sonuçlarla neticelenmesini umut ediyorum.

 

Altın Emlak Genel Müdürü

Hakan Erilkun


Etiketler