2013 Emlağın Yılı Oldu!

13 Ocak 2014 Pazartesi Yazdır

Emlak sektörü zirvede geçirdiği bir yılı daha geride bıraktı. 2012’yi daha yılın son çeyreğine bile girmeden geride bırakan satış rakamları...

Emlak sektörü zirvede geçirdiği bir yılı daha geride bıraktı. 2012’yi daha yılın son çeyreğine bile girmeden geride bırakan satış rakamları ‘KDV oranının yüzde 18’e çıkması konut sektörünün hızını kesecek mi’, ‘İnşaat maliyetlerindeki yükselme emlak sektörünü frenleyecek mi’ gibi pek çok tereddütü baştan giderdi. Emlağın Türkiye ekonomisinde her zaman en güvenilir ve en çok rağbet gören yatırım aracı olduğunu bir kez daha gösterdi.

Reel rakamlardan da görülen o ki emlak, 2013 yılında hem satış adetlerinde hem de satış fiyatlarında zirve yaptı. 31.12.2012 tarihinde yıl içindeki konut satış adedi 701.000 idi. 2013 Ekim ayının sonuna geldiğimizde ise satış rakamları 2012 yılı rakamlarının yüzde 20 üzerine çıktı ve 900.000 sınırına ulaştı.

Ülke ekonomisinin temel lokomotifi olan inşaat ve emlak sektöründeki ivme, devleti de harekete geçirdi. Bugüne kadarki alışılagelmiş kamu kurumları ataletinin yerini çok aktif, çözüm üreten ve her iki taraf adına kar bazlı düşünen mekanizmalara bıraktığı devlet de inşaat maliyetlerindeki artış, hammadedelerde dışa bağımlılıktan kaynaklanan bazı zorlukların fiyata yansıması ya da KDV artışı gibi pek çok unsura rağmen sektörün önlemeyen yükselişini daha fazla teşvik etmek ve bu meyanda ihtiyaçlara tam kapasite cevap verebilmek adına pek çok yeni alanda imar düzenlemeleri yoluna gitti. Bir yandan köklü şehir merkezlerinde Kentsel Dönüşüm adı altında yeni şehir planlamaları uygulamalarına başlandı, öte yandan da dünün bakir alanlarına yeni imar çalışmaları ile hayat verilmeye başlandı. Gelişen İstanbul’un ana merkezlerinin bu lokasyonlara taşınması için çalışmalar başlatıldı. Bunun en tipik örnekleri Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Hadımköy. Öncelikle yapı ruhsatlarındaki artış bu büyümenin habercisi oldu.

Tüm bu gelişmeleri sadece konut sektörü ile sınırlamak da doğru değil. Çünkü konut sektöründe yüzde 3,7’lik artış yaşanırken konut dışı emlak sektöründe yüzde 4,1 oranında artış görüldü. Bu da sektörde yeni projeleri müjdeledi. Nitekim 2013’ün Eylül ayında 4, Ekim ayında ise 12 adet yeni konut projesi lansmana çıktı. Bu projelerdeki lansman kampanyaları mevcut proje firmalarını da alımları teşvik edici kampanyalar düzenlemeye yöneltince konut stokları özellikle yılın ikinci yarısında hızla eridi; satışlar 1.000.000 sınırına dayandı. Satışların yüzde 48’inin kampanyalı satışlardan yapılmış olması da kuvvetli alım teşvik paketlerininin tüketici üzerindeki etkisini gösteriyor.

 

Altın Emlak Genel Müdürü

Hakan Erilkun


Etiketler