RANT VERGİSİ 3 AY İÇERİSİNDE GELİYOR

14 Aralık 2015 Pazartesi Yazdır

Gayrimenkul Sektörünü doğrudan etkileyecek, 2016 yılında hükümetin gerçekleştireceği 3-6-12 aylık eylem planını incelemek gerekirse;

Rant vergisi 3 ay içerisinde geliyor;

Eylem planına göre; imar planı değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan değer artışının belli bir oranının kamu payı olarak tahsil edilmesini sağlayacak mevzuat çalışması yapılacak. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Maliye, Hazine, İçişleri Bakanlığı ve Belediyeler Birliği birlikte çalışma yapacak.

Bu ne gibi sonuçlar doğuracak derseniz; Herkes kazanacak..

Devlet kazanacak; hatrı sayılır bir pay alacağa benziyor.

Mal sahipleri kazanacak; Yıllardır imar planı değişikliği bekleyen parsel sahipleri 2016 yılı içerisinde mutlu sona varacak.

Belediyeler kazanacak; İmar değişikliği veya artışı sağlanan arsaya proje geliştirilecek ve yerel yönetimler bu durumdan payelenecekler.

Arsa geliştiriciler, Müteaitler kazanacak; Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı projeler artacak.

Arazilerini büyütmek isteyen ehil mirasçılara faizsiz kredi desteği uygulaması başlatılacak;

Veraset intikali yolu ile tarım arazileri daha küçük parçalara bölünüyor ve artık tarım yapmak avantajlı olmaktan çıkıyor ya da diğer hissedarların izaleyi şuyu yolu ile hisseleri almak istemesi mağdur çiftçiler oluşturuyordu. Asıl tarım yapmak isteyen ve arazisini büyütmek isteyen mirasçılara sağlanacak olan faizsiz kredi desteği mevcut arazilerini de korumalarını sağlayıp, tarım yapmalarını sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Kanal İstanbul için yasal düzenleme yapılacak;

3 yıldır gündemde olan bu konu, uzun süredir o bölgede gayrimenkul yatırımı yapanlarında yüzünü güldüreceğe benziyor.

Endüstri Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgelerinde arsa maliyetlerini azaltacak yeni bir mekanizma kurulacak;

Önümüzdeki günlerde netleşecek bu düzenleme sanayi kuruluşlarının daha çok OSB'leri tercih etmesini sağlayacaktır. OSB dışında kalan sanayi arsa fiyatları bir süre bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Binalarda enerji verimliliği desteklenecek;

Bu bağlamda lead ve bream sertifikasyonlarına olan talepte artış yaşanabilir. Binalarda enerji verimliliği konusu ülkemizde henüz yaygınlaşmadığı için enerji verimliliği sağlayan ürün fiyatları hiç deekonomik değildi. Devletin vereceği desteğin kapsamına göre ülkemizde bu tip binalarda artış yaşanabilir.

Genelde A sınıfı bazı plaza ve üst düzey rezidans projelerinde rastladığımız enerji verimliliği sağlayan binalar öyle görünüyorki giderek yayılacağa benziyor.

Tabiat varlıkları, doğal, tarihi, arkeolojik ve kentsel SİT alanları ile diğer korunan alanlara yönelik mevzuattaki görev, yetki ve sorumluluklar netleştirilecek.

Gayrimenkul Sertifikası modeli hayata geçirilecek;

Yatırımauygun arazi envanterinin yatırımcıya elektronik ortamda sunulması amacıyla coğrafi bilgi sistemleri altyapısı kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlanacak.

Kentsel dönüşüm kapsamına girmek şartı ile izinsiz yapılara elektrik ve su bağlanması sağlanacak.


Göksel KORTAN

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı


Etiketler