Arazi OUT , Konut IN

12 Ağustos 2012 Pazar Yazdır

Eskiden İstanbul için “ Taşı Toprağı Altın ” derlerdi ;günümüzde bu deyimi “ Çürük Binaları Altın ” diye değiştirmek gerekiyor!

İstanbul ‘un taşı toprağı altın deyiminin kanıtını İstanbullu arsa sahipleri binlerce defa yaşadılar. Günümüze kadar araziler kısa zamanda yüksek primlenme ile arsa sahiplerinin servetlerine servet kattılar. Öyleki geçmiş dönemde bir araba almak yerine aynı fiyata arsa alanlar bugün arazilerinin yüksek primlenmesi sayesinde bazı noktalarda yirmi araba alacak kadar kazanç sağlamış durumdalar. Özellikle şehrin kenar noktalarındaki araziler İstanbul’un yatay genişleme yıllarında yüksek değer kazandılar. Şehir yatayına genişlerken kenar noktalarda arazi toplayanlar ,bu arazileri kısa zamanda elden çıkararak yüksek getiriler elde ettiler. Tabi şehrin kenar noktaları da günümüze kadar hiç bitmedi, güzel İstanbul genişledikçe genişledi ve genişlemeye devam etti.

Son dönemde ise şartlar bir anda ters dönmeye başladı. Şehrin kenarlarına olan talep azalmaya ve arazilerin talebi her geçen gün düşmeye başladı. Talebin azalması devam ederken , birde şehrin kenarlarındaki arazileri elden çıkarmak isteyen arsa sahipleri sayısı artınca yani arazi arzının artması , arazi fiyatlarını tam anlamıyla tepetaklat etti. Geçmişin altın toprakları günümüzün az kârlı yatırım araçlarına dönüşmeye başladı.

Tabi bu durumun arkasındaki etken yeni afet yasası , yani “Kentsel Dönüşüm” . Şehrin dönüşecek olması primlenme noktaların şehrin merkezine kaymasına sebebiyet veriyor. İstanbul’un şehir içindeki arazilerinin kenar noktalardaki arazilere göre çok daha değerli olması kenar noktalardaki arazilerin rantını düşürüyor. Bilinçli ve yatırımını doğru yapmak isteyen yatırımcı, kenar arazilerdense şehrin merkezindeki arazilerin çok daha fazla değer kazanacağının bilincinde. Bu sebepten dolayı yatırımcılar şehrin içine yönelmeye başladılar. Tabi şehrin içindede arazi bulmak çok zor.

İstanbul’da iş ve yaşam alanlarının birbirine yakın olduğu, insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde araziler neredeyse kalmamış durumda. Bu durum yatırımcıları şehrin merkezinde eski konutları satın almaya yönlendiriyor. Kentsel dönüşüm ile eski konutların yıkılacağını ve yerlerine daha iyi ve günümüz şartlarına uygun yeni konutların yapılacağını fark eden yatırımcılar eski konutlara hücum ediyor ve eski konutlara olan talebin artmasına sebebiyet veriyorlar. Bilinçli yatırımcıların sayısı her geçen gün artarken eski konuta olan olan talepte her geçen gün artmaya devam ediyor ama buna karşılık eski konut satışı arzında inanılmaz bir azalma var. Zira yıllarca kullandığı ve beklide ailesinden miras kalan konutları elinden çıkarmak isteyen eski konut sahibi sayısı çok azalmış durumda. Eski konut rantının farkına varmış olan hak sahipleri rantın kârını kendine saklamak ve kentsel dönüşüm sayesinde yeni bir ev sahibi olmak istiyorlar.

Arazilere olan talebin azalarak eski konutlara olan talebin artması fiyatlarda da eski konutlar lehine büyük avantaj yaratıyor. Fiyatları her geçen artan eski konutlar neredeyse en değerli Gayrimenkul araçlarına dünüşmüş durumdalar.

İstanbul ‘da artık altın olan araziler değil; eskiden kalmış çürük binalar!!

Evrim KARAYEL
İnşaat Mühendisi
 


Etiketler