Türkiye gayrimenkulüne güven tescillendi

11 Aralık 2013 Çarşamba Yazdır

Geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye gayrimenkulü için çok önemli iki olay gerçekleşti.

Ayın başlarında Emlak Konut GYO’nun halka arzına olan büyük yabancı ilgisi gayrimenkul yatırımcıları açısından güven tazeledi ve moralleri yükseltti. Ayın sonunda ise, yürürlüğe giren Tüketici Yasası ile yapı ruhsatı olmayana ön ödemeli konut satışı yapma yasağı getirildi.

İlk olarak birinci gelişmeden bahsedelim. Türkiye’nin en büyük emlak geliştiricisi olan Emlak Konut GYO, Haziran ayında ertelenen halka arzını geçtiğimiz ay gerçekleştirdi. Bu halka arz ile Emlak Konut’un kasasına 3 milyar 250 milyon TL girmiş oldu. Ancak benim dikkatimi çeken nokta, halka arza en yüksek ilgiyi gösterenlerin Amerikalı ve Avrupalı yatırımcılar olmasıydı. Tüm dünyada fonlar şirketlere kar beklentisi ile yatırım yaparlar. Yatırımlarını yapmadan önce çok iyi araştırırlar, halk ağzı ile eşeklerini sağlam kazığa bağlamak isterler. Emlak Konut halka arzına olan bu yabancı ilgisi bana göre Türkiye gayrimenkül sektörünün geleceğinin ne kadar parlak olduğunun bir göstergesi. Yabancı fonların yatırım
yapmak için Türkiye’yi seçmiş olmaları, Türkiye’deki yükseliş trendinin süreceğine işaret ediyor. 

Halka arzın ertesinde gerçekleşen basın toplantısında Emlak GYO Genel Müdürü Sn. Murat Kurum bir mektup okudu. Mektup, yabancı bir yatırımcı tarafından Türkçe yazılmıştı ve şu cümleleri içeriyordu: “Biz Türkiye’nin makro hikayesine çok inanıyoruz ve Emlak Konut’a yatırım yaparak aslında size, üst yönetime yatırım yapmış oluyoruz. Biz, hissedarlarına tam güven veren ve iş planını kusursuz şekilde uygulayan üst yönetim ve yetkili yönetim kurulu olan şirketlere yatırımlar yapmayı seven bir kurumuz, siz de bu kategoride en ön sıradasınız.” Gerçekten moral verici cümleler.

Bu toplantının sonrasındaki günlerde Sn. Murat Kurum ile ofisinde özel bir görüşme yapma imkanı buldum. Kendisi de halka arzın yoğun ilgi görmesinin öneminden bahsetti. Özel röportajımızın detaylarını ilerleyen sayfalarımızda okuyabilirsiniz. Tüketici Yasası ile alıcı güvence altında 28 Kasım 2013 tarihli Resmi Gazete’de duyurusu yapılan ve 6 ay sonra yürürlüğe girecek olan yasa kapsamında firmalar yapı ruhsatı almadan tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapamayacaklar.

Bu ne demek?
Alıcının artık mağdur olmaması demek... İşini doğru yapan ile yanlış yapan firmalar arasında haksız rekabetin bir nebze olsun giderilmesi demek.. Ruhsatı olmadan satış yapmak bana göre zaten doğru değildi, artık yasal da değil.. Emeği geçenleri kutlamak lazım...


Etiketler