Konuttaki bazı önemli sorulara yanıtlar

22 Temmuz 2012 Pazar Yazdır

Nisan ayı hareketli bir ay oldu. Bahar aylarının gelmesi konut sektörünü canlandırdı, yüzleri güldürdü. Başlıklara yansıyan olumlu haber de hem alıcıları hem inşaatçıları memnun etti. Bu gelişmeleri sizin için yazıma sığdırmaya çalıştım.

Uzun zamandır beklenilen, 2-B ve mütekabiliyet tasarıları yasalaştı. Kamuoyunda 2-B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısında hak sahiplerine satılacak olan taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'sinden 70'ine çıkarıldı. Meclis ayrıca mütekabiliyet dediğimiz yabancılara mülk satışını düzenleyen Kanun Tasarısı’nı değiştirerek kabul etti. Türkiye artık tüm dünyaya mülk satılabilecek. Tasarının en kritik maddesi olan ve mevcut uygulamadaki “yabancıya mülk satışında ilçe merkezlerinin yüzde 10’luk sınırını aşamaz” hükmünü kaldıran madde değiştirildi. Haber dergisi Time, en etkili 100 kişi listesinde yer alan isimlerle birlikte ‘tarihte en etkili olan yerler’ listesi hazırladı. Dünyanın en saygın ekonomistlerinden biri olan Nouriel Roubini liste için İstanbul’u seçti. Kısaca Türkiye, gayrimenkul konusunda gelişmeye ve dünyanın ilgi odağı olmaya devam etti.

Faizler yüzde 1’in altına iner mi?

Geçtiğimiz dönemde faizlerde yaşanan düşüş de konut almayı düşünenlerin ve firmaların yüzünü güldürdü. Akıllara düşüş devam eder mi, faizler psikolojik sınır olan yüzde 1’in altın iner mi sorusu geliyor doğal olarak. Uzmanlar bu konuda farklı görüşler belirtiyor. Kimisi inşaat sektörü büyümesi yavaşladı faizlerdeki düşüş sınırlı olur diyor ama bahar ayları bize bir sürpriz apar sektör canlanırsa faizler düşebilir.

KDV oranları değişiyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, konut teslimlerinde alınan KDV uygulamasının değişeceğini söyledi. Mevcut uygulamada, konut teslimlerinde KDV uygulamasına gidilmekte ve 150 metrekare altına yüzde 1, üzerine ise yüzde 18 olarak uygulanıyor. Yeni bir düzenlemeyle, sadece metrekareye bakılmayacak ve Bakanlar Kurulu, bu oran uygulamalarını konutun değerine göre belirleyebilecek. Böylece fiyatı pahalı ve 150 metrekareden daha küçük evlerin KDV’si daha yüksek, üstünde büyüklüğe sahip ancak fiyatı daha ucuz olan konutların vergisi de yüzde 18’in çok daha altında olabilecek. Bu sektör için iyi haberlerden biri oldu. Konut geliştiricileri de genel olarak bu değişimi destekliyor.

Gelişmeye devam eden bölgeler

İster yatırım ister oturum için olsun, seçeceğiniz projede lokasyon en önemli faktördür. Bu anlamda şehrin gelişme akslarını takip etmek, hangi bölgenin ne gibi artı değerler kazanacağını bilmek doğru adımı atmanıza yardımcı olur. Ulaşım, sosyal alanlar, eğitim gibi olanaklar bir bölgenin değerini belirlerken dikkate alınır.

İstanbul için konuşacak olursak Anadolu yakasında herkesin gözünü diktiği iki bölge var: Kartal ve Ataşehir. Kartal yatırımcıların yeni gözdesi olmuş durumda. Kadıköy-Kartal Metro hattı ve yeni açılacak Adliye Sarayı’nın etkisiyle İstanbul’un hızla gelişen semtleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid'e 555 hektarlık alan için hazırlatılan dev dönüşüm projesiyle Kartal'ın birkaç yıl içinde kabuk değiştirecek. Ataşehir ise finans merkezi olmasının verdiği ivme ile prestijli projelerin odağı oldu. Bölge gelişmeye devam edecek. 


Etiketler