Herkesin doğrusu farklıdır

1 Kasım 2012 Perşembe Yazdır

Her kişi farklı bir birey. Bu doğrultuda hepimizin ihtiyaç ve öncelikleri de farklılık gösteriyor. Bu farklılık seçimlere de yansıyor. Ev alırken de, bu durum değişmiyor. “Hangi evi almalı?” sorusuna yanıt ararken, en önemlisi kendi öncelik ve ihtiyaçlarımızı belirleyerek hareket etmemiz gerekiyor.

Sevgili okurlar. Öte yandan, alacağımız evin nitelikleri değişebilir, ama sürecin bazı olmazsa olmazlarının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Öncelikle lokasyona çok dikkat edilmeli. Hem yatırım, hem de yaşam için alınan konutlarda lokasyon büyük önem taşıyor. Dolayısıyla ilk olarak, evi nereden alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay, seçtiğiniz evin yaşamınız için gerekli şehir
olanaklarına olan yakınlığı. Yani işinize, çocuğunuz varsa okuluna, kısaca yaşamınızda önemi olan her yere yakın olmasına özen gösterin. Yakın olmasa bile kolay ulaşılabilir konumda olmalı. Özellikle İstanbul için bu madde çok önemli. 

Sürdürülebilir düşünün. Seçtiğiniz evde uzun bir dönem yaşayacaksınız, bunu aklınızdan çıkarmayın. “Ben burada nasıl yaşarım?”, “Maddi olarak aidatlar beni zorlar mı?”, “Binanın yalıtımı nasıl?”, “Satmak istesem, ne kadar kısa sürede satabilirim?” gibi uzun vadede sizi maddi ve manevi etkileyebilecek soruların yanıtını mutlaka verin. Hatta bu soruları cevaplamadan ev satın almayın. Müteahhidinizi tanıyın hatta mümkünse
şahsi olarak tanışın. Firma hakkında araştırma yapın. Geçmişteki projelerini inceleyin. 

Yarım bırakılmış herhangi bir işinin olup, olmadığına, müşterileriyle herhangi bir sorun yaşayıp, yaşamadığına, müşterinin firmadan memnuniyetini araştırın. Kafanızda oluşan en ufacık bir tereddüdü mutlaka ciddiye alın. Türkiye’de gerçekten yaptığı işin arkasında duran çok sayıda müteahhit firma var. Onları seçmeye gayret edin. Firmanın daha önce projesi yoksa, ortaklarına bakın, araştırın. Proje hakkında belediyeden bilgi alın. Ve en önemlisi, acele etmeyin. Fırsat kaçtı diye düşünmeyin, gayrimenkulde fırsat her zaman vardır. Doğru zamanda, doğru karar için bekleyin ve içiniz rahat olunca alım yapın. Eğer karar veremiyorsanız, yukarıda da belirttiğim gibi daha mutlu olacağınızı düşündüğünüz yerden evinizi alın. 


Etiketler