Ev almak istiyorsunuz Peki doğru zaman mı?

9 Ocak 2013 Çarşamba Yazdır

Yeni bir ev hayali birçoğumuzun rüyalarını süslüyor. İster yatırım, ister oturmak için olsun ev almak ciddi bir karardır. Bu adımı atmak için en doğru zamanı belirlerken nelere dikkat etmeli?

Konu gayrimenkul olunca hep bir treni kaçırma endişesi gündeme gelir. Dost meclislerinde, sohbetlerde
bir emlağı çok ucuza kapatıp da sonra 5 katına satan kişilerden bahsedilir. Zamanında keşke biz de alsaydık diye ahlar vahlar çekilir. Kimdir bu ucuza kapatan insanlar? Kimse bilmez. Hep bir tanıdığın
tanıdığıdır bu kişi.

Acaba, 1 koyup 10 kazanmak bu kadar kolay mıdır? Bunun yanında emlakçılara ve inşaatçı firmalara “Şimdi uygun zaman mı?” diye sorsanız “Şimdi tam zamanı!” yanıtını alırsınız.

Ne zaman sorduğunuz fark etmez. Geçen yıl da yanıt aynıydı, bugün sorun, yine aynı yanıtı alırsınız. Hiç geçmiyor mu bu “tam zamanı” ? Başka bir pencereden bakarsak da içinde bulunduğumuz dönem için “Artık emlak için geç kalındı.” yorumları yapılıyor. İnşaattaki patlamanın sona erdiğini düşünenler var. Hangisine inanmalı? Kararımızı ertelemeli mi? Yoksa acele mi etmeli? Hep yazıyoruz, gayrimenkul alımında bazı prensipler var.

Birincisi iyi araştırmak, ikincisi de kısa vadeli düşünmemek. Bir bölgenin veya projenin değer kazanıp kazanmayacağını ve ne kadar hızlı kazanacağını belirleyen faktörler var. Bölge eğer şehrin gelişme aksları düzlemindeyse değer kazanır. Ne kadar zamanda kazanacağı şehrin büyüme hızına bağlıdır. Bir de ulaşım, sosyal ve bölgesel olanaklar veya şehir planlaması gibi faktörlerdeki gelişimler hızlı değer kazancı yaratabilir. Buna Kartal’daki adliye sarayı ve metronun bölgeye katkısını örnek verebiliriz. Tabii kazanmak için gayrimenkulün kenkendisi de önemli. İlgi odağı olan, bulunduğu bölgeye değer katan marka olmuş projeler her zaman kazandırır.

Yine de gayrimenkul  alımında kısa vadeli kazançlar beklemek, özellikle önümüzdeki dönemde doğru değil. Şimdi uygun zaman mı?  Bu soruya yanıt kişiden kişiye değişir. Öncelikle sizin için doğru zaman mı diye kendinize sormanız gerekiyor. Eğer peşinatınız alacağınız gayrimenkulün 3’te birinden az ise doğru zaman değil. Ayrıca konut kredisi kullanarak alım yapacaksanız, aylık ödemeleriniz sizi aşırı zorlamamalı. Eğer gelirinizin büyük bir bölümü kredi ödemesine gidiyorsa bu durum sizde hem finansal, hem de psikolojik sorunlar yaratabilir.

Tren kaçtı diye asla düşünmeyin, bütçenizi aşırı zorlayarak ev alınmaz. Öte yandan, gayrimenkul yatırımı, bugün Türkiye’deki yatırım araçlarına baktığınızda güvenli ve geleceği belli olan bir araçtır. Dediğim gibi, bütçenizi aşırı zorlamayacaksa ve doğru yapılırsa gayrimenkul ülkemizdeki şu anda en akıllı yatırım aracıdır. Emlak için geç kalındı fikrine kesinlikle katılmıyorum. Türkiye’nin ekonomik büyümesi sürdüğü müddetçe gayrimenkul doğru bir yatırım olmaya devam edecektir. Şehirleşme şu anda tüm dünyada bir olgudur. Türkiye de bundan

nasibini alıyor. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir gibi göç alan şehirlere yatırım her zaman kazançlıdır. Gayrimenkulde yatırım prensiplerini es geçmezseniz mutlaka kazanırsınız.


Etiketler