TOKİ, Çorum’un Alaca ilçesinde 220 konut yapacak.

Yazdır

Şehirlerin geleneksel dokularına uygun konut projelerini hayata geçir TOKİ, Çorum’un Alaca ilçesinde yerel mimari anlayışıyla hayata geçireceği proje kapsamında 220 konut yapacak.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, şehirlerin yerel dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtma hedefiyle geliştirilen projelere devam ettiklerini belirtti. Alaca ilçesinde 220 konut ile ticaret merkezinin yapımı için sözleşme imzalandığını,yer tesliminin de kısa süre içinde gerçekleştirileceğini ifade eden Mehmet Ergün Turan, konutların yöresel mimarinin izlerini taşıyacağını dile getirdi.

GELENEKSEL DOKUYA UYGUN OLACAK
Şehirlerin geleneksel dokularına uygun konut projelerini hayata geçirdiklerini kaydeden Mehmet Ergün Turan, "Alaca ilçesinde inşa edilecek 220 konutun zemin katlarında yerel mimariye uygun taş kaplama kullanılacak. Pencerelerin çevrelerinde ahşap görünümlü söveler ve yer yer ahşap görünümlü kaplamalar kullanılacak. Proje bittiği zaman örnek teşkil edecek" ifadesini kullandı.

MAHALLE KONSEPTİNDE İNŞA EDİLECEK
Mehmet Ergün Turan, TOKİ'nin projelere sadece barınma olarak bakmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Günümüzde vatandaşların beklentileri değişti. Vatandaşlarımız sadece barınacak bir merkez değil yeni yaşam alanları istiyor. Yeni yaşam alanları da bizim kültürümüzde mahalle konseptidir. İçerisinde parklar, cadde, esnaf, cami, fırın, yürüyüş yolunun olduğu bir mimari konsept. Bütün projelerimizi vatandaşlarımızın bu beklentilerine yönelik mimari bir disiplinde gerçekleştiriyoruz.