Konut yatırımcısını seçim etkilemedi

Yazdır

Seçimin ardından tüm piyasalara hakim olan belirsizlik ortamı ve Ramazan ayının rehaveti, konut satışlarını etkilemedi. Haziran ayında 110 bin 657 konut sahibini buldu.

Haziran ayında ülke seçimlere odaklanırken,  seçimin ardından da gündem hükümet nasıl kurulacak tartışmalarından oluştur. Haziran ayının ikinci yarısının da Ramazan ayı olması nedeniyle de hem seçimin ardından oluşan belirsizlik, hem de Ramazan ayının rehaveti nedeniyle konut satın almak isteyenlerin bekleyecekleri öngörüldü. Ancak ev sahibi olmak isteyenler ya da yatırımlarını gayrimenkulden yana kullananlar, haziran ayını da boş geçirmedi.

Eylülde yeni markalı konut projeleri satışa çıkıyor

Haziran ayında konut satış grafiği yükseldi ve yüzde 19,1 oranında arttı. Bu da 110 bin 657 konutun satıldığını gösterdi. Yılın ilk 6 ayında ise 2014 yılının rekorunun kırılacağına dair tahminler yürütüldü. Geçen yıl ülke genelinde 1 milyon 165 ev satılırken, bu yılın ilk 6 ayında 635 bin 80 konut satışı gerçekleşti İnşaat şirketlerinin eylül ayında yeni markalı konut projelerini satışa sunması ile satışların daha da artması öngörülüyor.