Konut fiyatlarının en çok yükseldiği il belirlendi

Yazdır

Reidin ve GYODER'in 30 büyükşehir ile 32 ikincil şehirde yaptığı araştırmalar sonucu geçen yılın aynı dönemi ile bir önceki aya göre hesaplamalar yapıldı.

KONUT SATIŞ FİYATLARI ANTALYA'DA YÜKSELDİ

Eylül ayında Antalya'da metrekare başına konutsatış fiyatları yüzde 2.97 oranında arttı ve Antalya fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.08 oranı ile Afyonkarahisar olduğu görüldü.

KONUT FİYATLARI EN ÇOK BURSA'DA YÜKSELDİ

Eylül ayında Bursa'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 3.07 oranında arttı ve Bursa kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.51 oranı ile Giresun şeklinde açıklandı.

EN ÇOK 2+1'LERİN FİYATLARI ARTTI

Eylül ayında İstanbul Avrupa yakasındaki markalı konut projelerinde fiyatlar yüzde 1,24, Asya yakasındaki markalı konut projelerinde fiyatlar yüzde 0,95 oranında arttı. 1+1 konutlar yüzde 1,32 oranında, 2+1 konutlar yüzde 1,38 oranında, 3+1 konutlar yüzde 1,17 oranında, 4+1 konutlar ise yüzde 1,23 oranında fiyat artışı yaşadı.

TAMAMLANMIŞ KONUTLAR TERCİH EDİLDİ

Yeni konutlardan satışı gerçekleştirilenlerin yüzde 52'si bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 48'i ise bitmemiş konut stoklarından oluşuyor. İlgili ayda, İstanbul Avrupa yakasında satılan konutların yüzde 56'sı; Asya yakasında satılan konutların ise yüzde 3'ü bitmiş stoklardan oluşuyor.