Konut alırken müteahhitin araştırılması gerekir

Yazdır

Aydoğan İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, konut alırken sadece görünüme bakılmamasını, özellikle projeyi yapan müteahhidin araştırılması gerektiğini söylüyor.

Son dönemde özellikle lüks konutlarla sürekli gelişen inşaat sektöründe, otelden iş merkezine kadar birçok başarılı projeye imza atan Aydoğan İnşaat, verdiği “kalite” garantisiyle dikkat çekiyor. Üstelik şirketin ilginç bir girişim hikayesi de var. Gıda toptancılığından inşaat sektörüne uzanan şirketin başarı sürecini Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan’dan dinledik:

*Şirketinizin ilginç bir girişim hikayesi var. Gıda toptancılığından, inşaat sektörüne geçişiniz nasıl oldu?
Bu oluşum 1947 yılında dönemin en önemli sanayi şehirlerinden Zonguldak’ta rahmetli babam Muhammed Aydoğan tarafından gerçekleştirildi. Gıda toptancılığıyla başlayan bu teşebbüs 1960’lı yıllarda bulunduğu iş yerlerinin ve depolarının, oturacakları konutların inşaatını yapmakla başlamış. 1969 yılında Zonguldak’ın ilk turistik oteli olan Ay Otel’in inşaatı yapılmış ve işletmeye açıldı. (Şu anda bu otel, misafirlerine hizmet vermeye devam etmektedir). Grup şirketlerimiz arasında Zonguldak’ta Algida, Philip Morris, Unilever Distribütörlüğü, Bartın’da Algida, Philip Morris, Unilever Distribütörlüğü, İzmir Karşıyaka’da Algida Distribütörlüğü, Adapazarı’nda Algida Distribütörlüğü, Zonguldak’ta Kuyumculuk ve Otel işletmeciliği bulunuyor. Tüm bu iş yerlerinin ve lojistik destek birimlerinin inşaatlarını gerçekleştirmiş.

Bir aile şirketi olan Aydoğan Group’un inşaat yönetim kurulu başkanlığını 1987’den beri ben yürütmekteyim. Zonguldak Marmara Ereğlisi ve İstanbul Anadolu yakasında muhtelif inşaatları tamamladık. Türkiye’nin inşaat malzemeleri alanında en büyük sanayi kuruluşlarından olan Çanakkale Seramik A.Ş ile çözüm ortaklığı yapıp İstanbul Anadolu yakasındaki arsalarının üzerindeki yatırımların inşaatlarının tamamı tarafımızdan yapıldı.

*Bugüne kadar hangi projelere imza attınız, devam eden ve gelecekteki projeleriniz nelerdir?
Muhtelif konut ve iş merkezlerinin yapımından sonra MODA PANORAMAPARK projemizi bitirerek teslim ettik. Erenköy Bağdat Caddesi yakınında devam eden konut projemiz CADDE PARK ERENKÖY tek blokta Zemin+14 katlı ve 54 dairelik. Projede dört adet dublex dışında tüm daireler aynı metrekare ve özellikte. Lüks+ kalitede ve son yapım teknolojilerinin ve malzeme-ekipmanların kullanılacağı, ortak sosyal alanların(fitness, sauna) mevcut olduğu binada her daireye 2 kapalı otopark yeri tahsis edilecek.

Tuzla merkezde yapımı başlayacak olan iki adet arsa üzerinde 6 Blok ve az katlı olarak planlanan ve toplamda 120 adet daireden oluşan inşaatlarımızda açık yüzme havuzları, fitness, sauna, kapalı otopark, çocuk parkları ve oyun alanları olacak. Ayrıca, Kadıköy/İstanbul, Zonguldak, Marmara Ereğlisi bölgelerinde 200 bin metrekare konut inşaatı teslim edilmiş durumda.

*İmza attığınız projelerde mülk sahibi olmak isteyenlere ne gibi ayrıcalıklar sunuyorsunuz?
Moda projesi için İstanbul’da bütün projeler içinde en iyi kalite ürünlerin kullanıldığı tek proje diyebilirim.
Her yeni projemizin daha iyi, daha kaliteli ve daha cazip fiyatlı olması için firma standartlarımızı ve yeteneklerimizi geliştirme ve iyileştirme çabalarımız devam ediyor.

*Özellikle site-konut projelerinizde, fiyat aralığı nedir? Ödeme koşullarında ne gibi avantajlarınız mevcut?
Şuna inanıyoruz ki projelerimiz daima muadillerinden kaliteli ve daha hesaplı olmuştur ve olacaktır. CADDE PARK ERENKÖY projemizin satış başlangıç fiyatı 6 bin dolar/m2, ELİT PARK TUZLA projemizin satış başlangıç fiyatı ise 2 bin 750TL/m2 olacak.
Tuzla projemizde arsa sahibi olmamız dolayısıyla kredi kullanacak müşterilerimiz için bir özel ve bir devlet bankası ile düşük faizli kredi kullandırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Konut alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
Öncelikle, nerede ve nasıl bir konuta ihtiyacımız olduğuna karar vermemiz gerekiyor. Bunun yanında mevcut projelerin basın, internet, emlak firması vs. ile araştırılması lazım. Projeyi sadece görmek yetmiyor. Yapan müteahhidin araştırılması, proje, yapı ruhsatı, tapu ve varsa iskân ruhsatı üzerinden inceleme ve araştırma yapılması, inşaatın yapım aşamalarının fotoğraf, yapı denetim belgeleri üzerinden veya yerinde izlenmesi, kullanılan malzemelerin marka, model açısından incelenmesi hatta gerekirse, hukuki yardım alınması ortaya çıkabilecek pek çok problemin çözümünü en baştan sağlayacaktır.Kaynak:Mynet.com