Kızılay'ın çehresi değişiyor

Yazdır

Gökçek, Sıhhiye'den Kuğulu Kavşağı'na kadar 120 binanın dış cephe kaplama ve ışıklandırma çalışmaları kapsamında farklı alternatifler hazırladıklarını, yakında hayata geçireceklerini belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Sıhhiye'den Kuğulu Kavşağı'na kadar 120 binanın dış cephe kaplama ve ışıklandırma çalışmaları kapsamında farklı alternatifler hazırladıklarını, yakında hayata geçireceklerini belirtti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada, başkentin kalbi Kızılay'ın çehresini değiştirecekleri projeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Proje kapsamında, Sıhhiye'den Kuğulu Kavşağı'na kadar tarihi değeri bulunmayan 120 binanın dış cephesinin, masrafları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanarak, fibro betonla kaplanacağını, tarihi değeri bulunan kamu binalarının ise restore edilerek ışılandırılacağını hatırlatan Gökçek, yenilemeyle binaların değerinin yüzde 100 artacağını kaydetti.

 

Gökçek, tabela kirliliği, yıpranan dış cepheler, derme çatma yapılarla zaman içerisinde eski cazibesini kaybeden Kızılay'ı modern bir kent merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını vurguladı. Dış cephe kaplama ve ışıklandırmayla ilgili alternatiflerin esnafla paylaşılacağını bildiren Gökçek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

''Bununla ilgili farklı alternatifler hazırlıyoruz. Çok yakında Kızılay esnafıyla bu seçenekleri paylaşıp, en çok beğenileni hayata geçireceğiz. Atatürk Bulvarı üzerindeki 120 binanın öncelikle kalıpları çıkarılacak. Daha sonra bu kalıplara uygun kaplama malzemesi üretilecek. Fibro betonun yaklaşık 50 yıllık ömrü var. Kızılay'ın çirkin görüntüsünün temizlenmesi, yeniden eski günlerine kavuşması, Ankara'nın turizm potansiyelinin artması için vatandaştan herhangi bir bedel talep etmeyeceğiz. Atatürk Bulvarı üzerindeki kamuya ait tarihi değeri olan binalar önce restore edilecek, sonra aydınlatılarak ışıl ışıl bir görüntüye kavuşturulacak. Yeni bir teknolojiyle yapıldığı için Ankara Sanayi Odası ve Bankacılık Devlet Denetleme Kurumuna dokunmayacağız. Kentin aydınlatılması için yapacağımız çalışmalara örnek teşkil edecek bir sürprizle kısa süre içinde karşınızda olacağız. Sayın Başbakanımızın butona basmasıyla muhteşem bir görüntüye hep birlikte şahitlik edeceğiz.''