Kentsel dönüşümde işbirliği protokolü

Yazdır

İki şehirde uygulanan kentsel dönüşüm projelerine ilişkin, doküman paylaşımı yoluyla işbirliğine gitme kararı alan Büyükşehir ile Astana belediyeleri arasında, her beş yılda bir yenilenecek olan “Dostluk ve işbirliği” protokolü imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, “Ankara’da Astana Günleri” kutlamaları kapsamında Ankara ile Astana arasında “Dostluk ve işbirliği” protokolü imzalandı. İki ülke arasında 2001’den itibaren kardeşlik ilişkisi başladığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Astana ile işbirliğine dayalı ilişkilerin artarak devam ettiğini söyledi. Astana’da Ankara Parkı, Atatürk Heykeli ve Ankara Bahçesi bulunduğunu kaydeden Gökçek, şöyle devam etti:

Beş yılda bir tekrarlanacak

Bu işbirliğini bugün yeni bir protokolle yenileyeceğiz. Bundan sonra kardeşliğimizin somut simgesi olacak şekilde beş yılda bir tekrarlanacak. Her iki şehirde uygulanan kentsel dönüşüm projelerine ilişkin doküman paylaşımı yoluyla işbirliğine gideceğiz. Sosyal ve kültürel projelerin karşılıklı paylaşılması söz konusu olacak. Protokol sayesinde halklarımız arasındaki derin bağların daha da kuvvetlenmesini diliyorum.”

Ankara’nın başarısı bizim de başarımız

Astana Valisi Imangali Tasmagambetov, imzalanan protokolün gelecek dönemdeki çalışmaların göstergesi olduğunu belirterek, “Ankara’nın başarısı bizim de başarımız” ifadesini kullandı. Gökçek ile Tasmagambetov işbirliği protokolüne imza koymasının ardından heyetler birbirlerine ülkelerine özgü hediyeler sundu.

Astana heyetinden Cemil Çiçek ziyareti

Astana Valisi İmangali Tasmagambetov ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek ile birlikte TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret etti.

Görüşmeyi kardeşler arasındaki buluşma olarak değerlendiren TBMM Başkanı Çiçek, “Kazakistan’ın elde ettiği başarılardan, kaydedilen gelişmelerden en az sizler kadar biz de Anadolu’daki kardeşleriniz de büyük gurur duyuyor” dedi. Çiçek ayrıca, Melih Gökçek’i için, “Değerli başkanımız, Astana sevdalısı bir başkandır” ifadesini kullandı. Tasmagambetov da sıcak misafirperverlik ile karşılandıkları için teşekkür etti. Türkiye’nin, bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Kazakistan’ı ilk tanıyan ülkelerden birisi olduğunu vurgulayan Tasmagambetov, Türkiye’nin, o günden beri Kazakistan’ın kalkınması için desteklerine devam ettiğini söyledi. Kabul, daha sonra basına kapalı devam etti. Kaynak:Hürriyet