Kent Konut’u babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar

Yazdır

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan Büyükşehir Meclis Üyeleriyle birlikte kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan Büyükşehir Meclis Üyeleriyle birlikte kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. CHP Büyükşehir Meclis Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, Kent Konut, Büyükşehir Meclis Üyesi Ali Haymanalı da imar konularıyla ilgili açıklama yaptı.

Yıllar geçtikçe AKP’li Büyükşehir Belediye yönetiminin yanlışlarının açığa çıktığını, yerel basının ve CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin önemli hizmetler verdiğini belirten Kuşkan, belediye çalışanlarının kamu parası ile ev sahibi olmalarından yana olmadıklarını söyledi. Kuşkan, “Kişilerle helalleşme olur, ama kamu ile helalleşmek imkansızdır. Çelebi tavırlarıyla oy isteyen, kenti çok kötü yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun kimyası bozulmuştur. Yerel basın için söyledikleri suçluluk psikolojisinden kaynaklanmaktadır” dedi. Eğitim, sağlık ve güvenliği ilgilendiren imar konularında evet dediklerini, kişilere özel rant sağlanmasına karşı olduklarını belirten Kuşkan, Ulaşım Mastır Planı’nda iki ayrı firmaya para verilmiş olmasını gariplik olarak değerlendirdi, “Yüksel Proje’ye 13. milyon TL verdiler. Aynı projeyi Boğaziçi firmasına yaptırdılar 1.5 milyon TL verdiler. Projeyi ikinci kez neden yaptırdılar.”diye konuştu.

ÖRENGÜL’DEN ŞİİRLİ ELEŞTİRİ

AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ni beceriksiz olmakla suçlayan Fahri Örengül, 9 yıldır 10 milyar dolara yakın ciddi kaynağı kullanan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve arkadaşlarının bu kaynakları AKP’nin yan kuruluşu gibi şirketlerle tükettiğini söyledi. Tevfik Fikret’in ‘Han-ı Yağma’ adlı şiirini okuyan Örengül, belgeleri göstererek yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı altı adet şirket bulunmaktadır. Şirketlerdeki denetim ve yönetim kurulları AKP’li eski Belediye Başkanları ve AKP’li üst düzey yöneticilerden oluşturulmuştur. AKP’lileştirilen şirketler meclis denetiminden kaçırılmakta, halka değil, AKP’lilere hizmet etmektedir. Bu şirketlerin 2011 yılı bilanço toplamı 400 milyon TL olup, bu kadar ciddi bir parayı denetimsiz kullanmaktadır. Bu şirketlerdeki tüm gizli kapaklı işlemler değişik zamanlarda ayrı ayrı kamuoyuna açıklanacaktır. 600 milyon TL’ye satılan İzgaz’ın parasının büyük kısmı 2011 yılı bilançosu 260 milyon TL olan Kent Konut’a yetkisiz olarak aktarılmış ve kendilerine emanet edilen halkın parasını nerede kullanıldığı bilinmemektedir. Kent Konut’u babalarının çiftliği gibi kullanmaktadırlar.

ZAAF VAR, KUL HAKKI VAR

Vatandaşlara üç kat izni verilen Cedit Erenler mevkiinde Kent Konut’un ucuza kapattığı arazilerde 12 katlı binalar yapıp inşaatı bitmeden pahalı konutları satmaya başladığını, bu konuda alınan meclis kararları ve yapılan işlemleri yargıya taşıyacaklarını söyleyen Örengül, “Vatandaş arazisini dört kat ucuza kapatıyorlar. Topluma kazık atıyorlar. Yerli müteahhitleri yok ediyorlar. Nerede kul hakları? Sosyal Konut yapması gereken Kent Konut, Tuana Evleri’ni 325 bin TL’ye kadar satıyor. Bunları galiba AKP’nin fakirleri için yapıyorlar. Umutkent’te daire satın alanlara bir şey demem ama bürokratlara ucuza veremezsiniz, birileri hesap sorar. Belediye yöneticilerini zaafı, aymazlığı ve kul hakkı var. Kamu vicdanını sızlatıyorlar. Kent Konut’u babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar. CHP olarak yargıyı harekete geçireceğiz. Yeter ki, yargı üzerindeki baskıyı üzerlerinden kaldırsınlar” diye konuştu.

KAPALI KAPILAR ARDINDA

Büyükşehir Meclis Üyesi Ali Haymanalı imar konularıyla ilgili eleştiriler yaptı. Meclisten imar konularının yüzde 90’nın oy birliği ile kabul edildiğini, ancak yüzde 10’da yolsuzluklar yapıldığını iddia eden Haymanalı, “Kapalı kapılar ardından imar tadilatları yapılıyor. İlimizin trafik potansiyeli en yüksek beldesinin en merkezi konumunda eski belediye binasının karşısında Maşukiye merkezde yapılması düşünülen plan değişikliği de Green Park Otel için yapılıyor. Kamusal-ortak karakterde olan taşıt ve yaya yolu, imar planı değişikliği ile özel alana dahil edilmektedir. Maşukiye’de inşa edilecek yeni bir otel için; yeni kullanışlı, genişleyebilen ulaşımı kolay bir alan ortaya çıkarmayı düşünüyorlar. Yani kamusal imar araçları ile üretilmek isteyen yoğun ticaret kullanımı için kamusal kaynaklarla otelin otopark ihtiyacı da karşılanmak istemektedir” dedi.Kaynak:Özgürkocaeli.com