Kaş koyları imara mı açılıyor?

Yazdır

Likya Koruma Platformu, Kaş koylarının imara açılma iddiası ile ilgili yaptığı açıklamada, bu durmun ekosistemi yok edeceği belirtildi.

Likya Koruma Platformu, Antalya Kaş'a gelen misafirlerden,Kaş halkından ve Antalya’daki sivil toplum kuruluşlarından "Kaş koyları imara açılıyor"diye çok şikâyetler aldıklarını açıkladı. Likya uygarlığının yaşadığı bölgelerde yaşadıklarını ve buraları kamu yararı gözeterek korumayı devletin ve halkın adına yaptıklarını ifade eden LİKOP Sözcüleri, "Kaş Çukurbağ Yarımadası İnceboğaz Koyu halkın kullanımından alınıp yasal mevzuata uyulmadan kısmen de olsa imara açılması kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

'Ağaçlar kesiliyor'

Dünyanın bakir kalmış en güzel koyu Sit alanı olan bu alanlarda makiliklerin ve ağaçların kesildiğini gördüklerini ifade ede platform sözcüleri, ekosisteminyok edilerek buraların doğasında olmayan palmiye ağacı dikilmesive yapılaşma yapılacak hale getirilmesini üzülerek gördüklerini vurguladı.

'Hukuki süreç başlatılacak'

LİKOP Sözcüleri, "Bu aşamadan sonra koyun halkın kullanımına açılmasını, yerel belediye tarafından yasalarımıza uygun olarak korunarak kullanılmasını istemekteyiz. T.C yasalarındaki mesire yerleri yönetmenliğine aykırı davranışları kabul etmeyip yasal mevzuat uygulanmadığı taktirde hukuki süreç başlatılacaktır" açıklaması yaptı.